İstanbul'daki mimari örnekler ışığında Osmanlı İmparatorluğu'nda Orta Çağcılık
Medievalism in the Ottoman Empire in the light of architectural examples in Istanbul
- Tez No: 867672
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Orta Çağcılık, bir yönüyle tarihselci, bir yönüyle de modern bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. 17.yy'dan itibaren ön-romantiklerle birlikte gelişmeye başlayan Orta Çağcılık; Romantizm, Gotik Canlanma, Arts and Crafts, Neo Romanesk, Ön Raffaelloculuk gibi sanatsal üsluplar ve akımlarla birlikte gelişme göstermiştir. Bu akım ve üslupların ortak özelliği ilham kaynaklarını Orta Çağ Avrupası'nın form ve temalarından alıyor oluşlarıdır. Batılılaşma döneminde Osmanlı'da Neo Gotik stil ve Neo Romanesk üslup mimaride kullanılmaya başlanmıştır. Osmanlı mimarisinde farklı cemaatlere ait yapılarda eklektik veya saf biçimde kullanılan Orta Çağcı mimari formlar, Avrupa'daki çağdaşlarından bir takım farklılıklar sunmaktadırlar. Çalışma kapsamında Batılılaşma dönemi Osmanlı mimarisinin çok da fazla araştırılmamış bu yönü detaylıca ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Medievalism is both a historicist and a modern concept. Starting from the 17th century, Medievalism, which started to develop together with the pre-romantics, has developed together with artistic styles and movements such as Romanticism, Gothic Revival, Arts and Crafts, Neo Romanesque, Pre-Raphaelitism. The common characteristic of these movements and styles is that they draw their inspiration from the forms and themes of medieval Europe. During the Westernisation period, Neo Gothic style and Neo Romanesque style started to be used in Ottoman architecture. Medievalist architectural forms, which were used eclectically or purely in buildings belonging to different communities in Ottoman architecture, offer some differences from their contemporaries in Europe. Within the scope of the study, this aspect of Ottoman architecture during the Westernisation period, which has not been researched much, will be discussed in detail.