Sezaryen operasyonlarında transversusabdominis plan blok uygulamasınınmorbiditeye ve platelet/lenfositoranına etkisi
  1. Tez No: 867673
  2. Yazar: BURCU OKUTAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Postoperatif ağrı, cerrahi sonrası doku travması ile enflamasyon mediatörlerinin salınımına bağlı sekonder bir tablodur. Cerrahi sonrası stres yanıta bağlı proinflamatuar sitokin yanıtında artış olmakta; postoperatif ağrı, opioid kullanımında artış, iyileşme ve normal günlük aktivitelere geri dönmede gecikmelere sebep olmaktadır.Platelet/lenfosit oranı inflamatuar stres yanıtın bir belirtecidir. Transversus abdominis plan (TAP) bloğu, alt abdominal cerrahi sonrası, akut postoperatif ağrı tedavisinde yaygın kullanılan abdominal saha bloklarından birisidir. Bu çalışma ile; sezaryen operasyonlarında transversus abdominis plan blok uygulanan ve uygulanmayan hastalarda platelet/lenfosit oranı seviyeleri ve morbiditelerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır.Bu sayede transversus abdominis plan (TAP) bloğu kullanım sıklığını arttırarak postoperatif ağrı yönetimine katkı sağlanacaktır. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2023-1 Kasım 2023 tarihleri arasında 18-45 yaş aralığında American Society of Anesthesiology (ASA) I-II-III kadın hastalarda, sezaryen ameliyatı sonrası postoperatif transversus abdominis plan bloğu uygulanmış 30 ve uygulanmamış 32 hasta değerlendirildi. Hastaların yaş, komorbid hastalıkları, postoperatif 6-12-24. Saatlerdeki Vizüel Analog Skala(VAS) skoru, postoperatif ilk 24 saatte ağrı kesici ihtiyacı ve postoperatif tam kan sayımlarındaki platelet/lenfosit oranları, preoperatif ve peroperatif 5.,10.,15.,30. ve 60.dk sistolik, diastolik, ortalama kan basınçları ile kalp tepe atımı ve satürasyonları incelendi. Bulgular: 6., 12. ve 24. saatlerde VAS skorları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Postoperatif ilk analjezik ihtiyacı için geçen süre blok yapılanlarda anlamlı olarak düşük izlendi (p< 0.001). Platelet/Lenfosit oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Bupivakain ve lidokain ile uygulanan TAP bloğun, sezaryen sonrası anne ve bebek açısından güvenle kullanılabilen düşük yan etki profiline sahip pratik bir rejyonal anestezi yöntemi olduğu görüldü. TAP blok sonrası postoperatif erken dönemde analjezik ihtiyacının daha az olduğu saptandı. Sonuçlar, erken dönemde opioid gibi yan etki profili yüksek analjezik ajanların kullanımının azaldığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Postoperative pain is a secondary condition due to tissue trauma after surgery and the release of inflammation mediators. After surgery, there is an increase in the proinflammatory cytokine response due to the stress response; It causes postoperative pain, increased opioid use, delaying healing and the return to normal daily activities. Platelet/lymphocyte ratio is a marker of the inflammatory stress response. Transversus abdominis plane (TAP) block is one of the abdominal blocks commonly used in the treatment of acute postoperative pain after lower abdominal surgery. With this study; It is aimed to compare the platelet/lymphocyte ratio levels and morbidities in patients who underwent and did not undergo transversus abdominis plan block during cesarean section operations. In this way, it will contribute to postoperative pain management by increasing the frequency of use of transversus abdominis plane (TAP) block. Materials and Methods: Between January 1, 2023 and November 1, 2023, among American Society of Anesthesiology (ASA) I-II-III female patients between the ages of 18-45, 30 patients who underwent postoperative transversus abdominis plane block after cesarean section and 32 patients who did not were evaluated retrospectively. Patients' age, comorbid diseases, postoperative 6-12-24. at hours Visual Analog Scale (VAS) score, need for painkillers in the first 24 hours postoperatively, and platelet/lymphocyte ratios in postoperative complete blood counts, preoperative and perioperative 5th, 10th, 15th, 30th. and 60th minute systolic, diastolic, mean blood pressures, heart rate peak and saturations were examined. Results: When VAS scores were compared at the 6th, 12th and 24th hours, no statistically significant difference was detected (p>0.05). The time taken for the first postoperative analgesic requirement was significantly lower in group received a block (p< 0.001). No statistically significant difference was detected in terms of platelet/lymphocyte ratio (p>0.05). Conclusion: It was observed that TAP block applied with bupivacaine and lidocaine is a practical anesthesia method with a low side effect profile that can be used safely for mother and baby after cesarean section. It was determined that the need for analgesics was less in the early postoperative period after TAP block. The results support that the use of analgesic agents with a high side effect profile, such as opioids, decreased in the early period.