The portrayal of masculinity as unsolvable problem in Stephen King's the Shining and Pet Sematary
Stephen King'in the Shining ve Pet Semetary romanlarında çözülemez bir problem olarak erkeklik
  1. Tez No: 867674
  2. Yazar: ABEDALLAH AL-HINDAWI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN BARIŞ AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, Stephen King'in The Shining ve Pet Sematary romanlarında kalıcı bir ikilem olarak erkeklik konusunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez iki ana bölümden oluşmakta olup, tezin açılış unsuru olarak romanların kapsamlı bir özetini sunan bir giriş bölümü ile başlamaktadır. Giriş bölümü, kullanılan teknik, ele alınan araştırma konuları ve çalışmanın amacı da dahil olmak üzere çeşitli unsurları içermektedir. İlk bölüm, araştırmanın güvenilirliğini sağlamak için mevcut literatürü derinlemesine incelemektedir. Erkekliğin tarihsel boyutları ve tanımlayıcı özellikleri gibi erkeklikle ilgili çeşitli konular incelenmektedir. İkinci bölüm, iki romanın karşıt ve karşılaştırmalı yönlerinin kapsamlı bir analizini içermektedir. Bu analiz, okuyucuların eserlerin metinsel anlamını, özellikle de erkeklik kavramını çıkarmalarına yol açan farklılıkları ve benzerlikleri incelemektedir. Tez, okuyucuların erkeklik kavramını birçok açıdan analiz etmelerini sağlamayı ve böylece bu karmaşık sosyal konuyu inceleme metodolojisini doğrulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the issue of masculinity as a persistent dilemma in Stephen King's novels The Shining and Pet Sematary. The thesis consists of two primary chapters, beginning with an introduction that provides a comprehensive summary of the novels as an opening element to the thesis. The introductory section includes several elements, including the technique utilized, the research topics tackled, and the study's purpose. The initial chapter thoroughly investigates the existing body of literature to establish the research's credibility. It explores several topics related to masculinity, such as its historical dimensions and defining traits. The second chapter entails a comprehensive analysis of the contrasting and comparative aspects of the two works. This analysis examines the distinctions and resemblances that lead readers to deduce the textual significance of the works, specifically on the notion of masculinity. The thesis seeks to enable readers to analyze the concept of masculinity from many viewpoints, thereby affirming the methodology for studying this intricate social subject.