Dârü'l Elhân Halk Müziği Külliyatı'nın değerler eğitimi açısından incelenmesi
Examination of Dârü'l-Elhân Folk Music Collection in terms of values education
- Tez No: 867675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN GÜLÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmanın amacı Dârü'l Elhân Halk Müziği Külliyatı'nın değerler eğitimi açısından analiz edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Dârü'l Elhân Halk Müziği Külliyatı halk ezgilerinde değerlerin incelenmesi için, Milli Eğitim Bakanlığı öğretim programında yer alan değerler eğitimi kapsamında belirlenmiş olan 10 temel değer adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik kullanılmış olup, bu değerler ekseninde nitel içerik analizi yapılmıştır. Araştırma, nitel bir araştırma olup, araştırmada nitel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Dârü'l Elhân Halk Müziği Külliyatı'nda bulunan halk ezgilerinin sayısı 674'tür. Bu ezgiler içerisinde sözsüz olanlar ve sözleri tekrar eden benzerleri çıkartılmış ve kalan 555 ezgiye içerik analizi yapılarak, kodlama şeması oluşturulmuş, taşıdıkları değer içeriklerine göre tasnif edilmiştir. Kodlayıcılar arası güvenirlik testi uygulanmış olup 6 değer (tema) ve 15 kod bulunmuştur. Değerlere uygunluğu belirlenen 149 eserin 118'inin sevgi, 22'sinin vatanseverlik, 4'ünün dostluk, 2'sinin adalet, 2'sinin dürüstlük 1'inin öz denetim değeriyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Sabır, saygı, sorumluluk ve yardımseverlik değerlerine ilişkin esere rastlanmamıştır. Araştırmanın sonucunda eserlerde en yoğun görülen değerin sevgi hemen ardından vatanseverlik olduğu görülmüştür. Bu sonuç önceki araştırma sonuçlarıyla da örtüşmektedir. Yine önceki araştırmaların sonuçları ve bu araştırmada analizi yapılan eser sözleri Dârü'l Elhân Halk Müziği Külliyatı'ndaki 149 ezginin değerler eğitimine uygunluğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte orta öğretim müzik ders kitaplarında en çok işlenen değerlerin sevgi ve vatanseverlik olması da bu araştırmanın sonuçlarını güçlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze Dârü'l Elhân Folk Music Collection in terms of values education. For this purpose, in order to examine the values in the folk melodies of Dârü'l Elhân Folk Music Collection, the 10 basic values determined within the scope of values education in the curriculum of the Ministry of National Education, justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism and benevolence were used, and qualitative content analysis was conducted on the basis of these values. The research is a qualitative research and qualitative content analysis method was used in the research. The number of folk melodies in Dârü'l Elhân Folk Music Collection is 674. Among these melodies, those without words and similar ones with repeating words were removed, and by making content analysis of the remaining 555 melodies, a coding scheme was created and they were classified according to their value content. Inter-coder reliability test was applied and 6 values (themes) and 15 codes were found. It was found that 118 of the 149 works that were determined to be compatible with the values were related to the value of love, 22 to patriotism, 4 to friendship, 2 to justice, 2 to honesty, and 1 to self-control. There were no works related to the values of patience, respect, responsibility and benevolence. As a result of the study, it was seen that the most intensely seen value in the works was love, followed by patriotism. This result also coincides with the results of previous research. The results of previous studies and the lyrics of the pieces analyzed in this study revealed the suitability of 149 melodies in Dârü'l Elhân Folk Music Collection for values education. In addition, the fact that the values most covered in secondary school music textbooks are love and patriotism strengthened the results of this research.