Güney Avrupa refah rejiminde gençlere yönelik sosyal politikalar
Social policies for youth in the Southern European welfare regime
  1. Tez No: 867702
  2. Yazar: ONUR UÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Güney Avrupa ülkelerinden İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye'de gençleri hedef alan sosyal politikaların önemini vurgulamak çalışmamızın konusudur. Bu politikalar, genç bireylerin karşılaştığı zorlukları ele almayı ve onların refahını, gelişimini ve yetişkinliğe başarılı geçişini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Ülkeler, eğitime, sağlığa, sosyal içermeye yatırım yaparak ve genç işsizliği gibi belirli zorlukları ele alarak genç nüfuslarının gelişmesi ve topluma katkıda bulunması için destekleyici bir ortam yaratabilir. Nesiller arası iş birliği, kapsayıcılık ve diyalog, etkili gençlik politikalarında kilit rol oynamaktadır. Gençlerin refahını ve gelişimini sağlamak için bu politikaların sürekli değerlendirilmesi ve uygulanması gerekmektedir. İyi eğitime erişim, sosyal katılımın teşvik edilmesi ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanması, genç neslin refahını ve gelişimini iyileştirmenin temel bileşenleridir. Genel olarak gençlere yatırım yapmak onlara fayda sağlamakla birlikte aynı zamanda ait oldukları topluluklara ve uluslara da uzun vadeli faydalar kazandırmaktadır. Bu çalışmada, gençlere eşit fırsatlar sağlamak, eşitsizlikleri azaltmak ve genel büyümelerini desteklemek için eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal katılım gibi alanlara yatırım yapmanın önemi ön plana çıkarılmıştır. Sonuç olarak gençleri hedef alan sosyal politikalar, onların refahını, gelişimini ve yetişkinliğe başarılı geçişini desteklemek için gereklidir.
Özet (Çeviri)
The main idea of our thesis is to emphasize the importance of social policies targeting young people in various countries such as Spain, Italy, Greece, and Turkey. These policies aim to address the unique challenges faced by young individuals and promote their well-being, development, and successful transition to adulthood. In our thesis, the importance of investing in areas such as education, health, employment, and social participation is seen to provide equal opportunities to young people, reduce inequalities, and support their overall growth. By investing in education, health, and social inclusion and addressing specific challenges such as youth unemployment, countries can create a supportive environment for their youth populations to thrive and contribute to society. Intergenerational cooperation, inclusion, and dialogue play a key role in effective youth policies. These policies need to be constantly evaluated and adapted to ensure the well-being and development of young people. Access to quality education, promoting social inclusion, and meeting health needs are essential components of improving the well-being and development of the younger generation. Investing in young people in general not only benefits them but also provides long-term benefits to the communities and nations to which they belong. In conclusion, social policies targeting young people are necessary to support their well-being, development, and successful transition to adulthood.