Duality of identity crisis in Chay Yew's Porcelain and a Language of Their Own
Chay Yew'in Porselen ve Kendine Ait Bir Dil oyunlarında kimlik bunalımının ikiliği
- Tez No: 867739
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ADNAN BARIŞ AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
1980'lerden bu yana, Amerikan tiyatro yapımlarında Anglo-Sakson olmayan Amerikalıların temsilinde gözle görülür bir artış olmuştur. Etnik dramaların araştırılması büyük ilgi görmüş ve öncelikle çok kültürlülük hareketine atfedilen önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir. Homoseksüel oyunlar da büyük ilgi görmektedir. Çinli bir Amerikalı oyun yazarı olan Chay Yew, Amerikan ana akım toplumu tarafından ötekileştirilen Asyalı diasporaların deneyimlerini inceleyen edebi eserleri nedeniyle önde gelen bir tiyatro yazarı ve yönetmen olarak tanınmıştır. Yazıları aynı zamanda azınlık eşcinseller ve çeşitli AIDS toplulukları için duyduğu endişeleri de yansıtmaktadır. Bu tez, Yew'in Porselen ve Kendilerine Ait Bir Dil adlı oyunlarını, Asyalı Amerikalı eşcinsel kahramanların yaşadığı ötekileştirmeye odaklanarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu karakterlerin çağdaş aşk piyasası bağlamında karşılaştıkları öz-değer krizlerini keşfetmeye çalışmaktadır. Bu çalışma, queer teorilerinin yanı sıra Edward Said ve Homi K. Bhabha'nın postkolonyal teorilerini de içermektedir. Bu tezin birincil amacı, ana karakterlerin Asyalı Eşcinsel Amerikalılar olarak kimliklerini inşa etme süreçlerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, there has been a noticeable rise in the representation of non-Anglo-Saxon Americans in American theater productions. The exploration of ethnic dramas has gained significant attention and become a prominent area of study, primarily attributed to the multi-cultural movement. Homosexual plays garner significant attention as well. Chay Yew, a Chinese American playwright, has gained recognition as a prominent dramatist and director due to his literary works that explore the experiences of Asian diasporas marginalized by American mainstream society. His writings also reflect his worries for minority gays and the diverse AIDS community. This thesis aims to analyze Yew's plays Porcelain and A Language of Their Own, focusing on the marginalization experienced by Gay Asian American protagonists.Additionally, it attempts to explore the crises of self-value that these characters face within the context of the contemporary love market. This study incorporates the postcolonial theories of Edward Said and Homi K. Bhabha, alongside queer theories. The primary objective of this thesis is to examine the process by which the major characters construct their identities as Gay Asian Americans.