Fikir ve sanat eserleri yoluyla kişilik hakkı ihlalleri
Violations of personal rights through intellectual and artistic works
- Tez No: 867740
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKINCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Günümüzde fikir ve sanat eserlerinde gerçek ve/veya tüzel kişilerin kişilik hakkı değerlerine yer verildiği görülmektedir. Fikir ve sanat eserlerinde kişilik hakkı değerlerine yer verilmesi iki temel hak ve özgürlüğün çatışmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada, fikir ve sanat eserlerinde kişilik hakkı değerlerine yer verilmesinin yarattığı çatışmanın çözümüne ilişkin esasların ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada yargısal uygulamaya konu olmuş olaylar üzerinden çatışmanın söz konusu olduğu durumlar, çatışmanın yarattığı sorunlar ve bu sorunların Mukayeseli Hukuk ve Türk Hukukundaki yargısal yansımaları ile literatürdeki çözüm önerileri incelenmiştir. Kişilik hakkı ihlalinin söz konusu olduğu haller ile hukuka uygunluk nedenlerinin neler olduğu ve hak ihlali halinde hukuki korunma yolları anlatılmış, çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is seen that personal rights of real or legal persons are included in intellectual and artistic works. Including personal rights values in intellectual and artistic works leads to a conflict between two fundamental rights and freedoms. In this study, it is aimed to resolve the tension created by the conflict of rights and freedoms caused by the inclusion of personal rights values in intellectual and artistic works. In the study, the situations in which conflict occurs, the problems created by the conflict, the judicial reflections of these problems in Comparative Law and Turkish Law, and the solution suggestions in the literature were examined through the events that were subject to judicial practice. The situations in which personal rights are violated, the reasons for their compliance with the law, and the ways of legal protection in case of violation of rights are explained and solution suggestions are offered.