Evli bireylerde bilişsel ve davranışsal duygu düzenleme becerilerinin psikolojik iyi oluş, psikolojik sağlamlık öz şefkat ve umutla ilişkisi
The relationship between cognitive and behavioral emotion regulation skills with psychological well-being psychological resilience self-compassion and hope in married individuals
- Tez No: 904572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Evlilik ilişkisi insan yaşamında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Araştırmalar sağlıklı bir evlilik ilişkisi içerisinde olmanın bireylerin duygusal ihtiyaçlarını karşılamalarına, kendilerini güven içerisinde hissetmelerine, yakın çevreleri ve toplumla güvenli bağlar geliştirebilmelerine yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Evli bireylerin ilişkilerinde kullandıkları duygu düzenleme becerileri evlilik ilişkilerini etkilemenin yanı sıra psikolojik sağlıklarıyla da doğrudan ilişkilidir. Bu araştırmanın amacı evli bireylerde bilişsel ve davranışsal duygu düzenleme becerilerinin psikolojik iyi oluş, psikolojik sağlamlık, öz şefkat ve umutla ilişkisini incelemektedir. Araştırmanın çalışma grubunu Orta Karadeniz Bölgesinde bir ilde ikamet etmekte olan 604 evli birey oluşturmuştur. Katılımcıların seçiminde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılar Kişisel Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu, Sürekli Umut Ölçeği, Davranışsal Duygu Düzenleme Anketi ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeğinden oluşan bir veri toplama aracını cevaplandırmışlardır. Verilenin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi ve standart çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda evli bireylerde bilişsel ve davranışsal duygu düzenleme becerilerinin psikolojik iyi oluş, psikolojik sağlamlık, öz şefkat ve umutla ilişkili olduğu belirlenmiştir. İşlevsel bilişsel ve davranışsal duygu düzenleme becerilerini sıklıkla kullanan evli bireylerin psikolojik iyi oluş, psikolojik sağlamlık, öz şefkat ve umut düzeylerinin daha yüksek olma eğiliminde olduğu bulunmuştur. Ruh sağlığı uzmanları, evli çiftlerin işlevsel bilişsel ve davranışsal duygu düzenleme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olarak iyi oluşlarını belirgin bir şekilde artırabilir.
Özet (Çeviri)
Marital relationship plays a very important role in human life. Research shows that being in a healthy marriage relationship helps individuals meet their emotional needs, feel secure, and develop secure ties with their immediate environment and society. The emotion regulation skills used by married individuals in their relationships not only affect their marital relationships but are also directly related to their psychological health. The aim of this research is to examine the relationship between cognitive and behavioral emotion regulation skills and psychological well-being, psychological resilience, self-compassion and hope in married individuals. The study group of the research consists of 604 married individuals residing in a city in the Central Black Sea Region. Convenient sampling method was used to select the participants. Participants answered a data collection tool consisting of the Personal Information Form, Brief Psychological Resilience Scale, Self-Compassion Scale Short Form, Continuous Hope Scale, Behavioral Emotion Regulation Questionnaire and Cognitive Emotion Regulation Scale. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis and standard multiple regression analysis were used to analyze the data. As a result of the research, it was determined that cognitive and behavioral emotion regulation skills are related to psychological well-being, psychological resilience, self-compassion and hope. Individuals who frequently use adaptive cognitive and behavioral emotion regulation skills tend to have higher psychological well-being, psychological resilience, self-compassion and hope. Mental health professionals can markedly enhance the well-being of married couples by facilitating the development of adaptive cognitive and behavioral emotion regulation skills.