Antik heykeltıraşide Herakles figürünün doğu yayılımı ve yerel etkilerin incelenmesi
The east diffusion of Herakles figure in ancient sculpture and the study of local impacts
- Tez No: 867746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tezin amacı, Yunan ve Roma dönemlerinin heykel sanatı kapsamında Herakles figürünün doğu yayılımının takip edilmesi ve yerel etkilerin incelenmesidir. Bununla bağlantılı olarak bu çalışmada Yunan ve Roma kültürlerindeki Herakles'in heykel sanatına yansıması ele alınmış ve figürün Anadolu, Eski Suriye, Mezopotamya, Eski İran, Orta Asya ve Hindistan ile sınırlandırılmış doğu bölgelerine ulaşan betimleri, heykeltıraşlık örnekleri üzerinden incelenmiştir. Bunun sonucunda da bu bölgelerin heykel sanatında Herakles figürünün uğradığı değişimler, yerel etkiler göz önünde bulundurularak tespit edilmiş ve Herakles'in Interpretatio Graeca'ları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the east diffusion of the Herakles figure within the scope of Greek and Roman sculpture and to examine the local impacts associated with this diffusion. Accordingly, this research elucidated the representations of Herakles in classical Greek and Roman art and, via sculpture samples, examined the figure's representations, which spread to the eastern areas limited to Anatolia, Ancient Syria, Mesopotamia, Ancient Iran, Central Asia, and India. Thus, taking into account the regional influences, it determined the modifications that the Herakles figure underwent in these areas' sculpture and identified the Interpretatio Graeca of Herakles in these regions.