İklim değişikliği ekseninde vergi politikalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri
The effects of tax policies on economic growth in the axis of climate change
- Tez No: 867776
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Çalışma, Avrupa Birliği'nin kurucu altı ülkesinin çevre politikaları ve vergi uygulamalarını içermekte olup bu ülkeler arasındaki çevresel politika etkileşimlerini ve ekonomik büyüme üzerindeki potansiyel etkilerini analiz etmektedir. Elde edilen bulgular, çevre vergilerinin ekonomik büyüme üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle çevre vergilerinin, tasarımında ve uygulanmasında dikkatlice planlanması gerekmektedir. Bu noktada, çalışmasının hedefi, çevre vergilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini derinlemesine anlamak ve bu bilgiyi politika yapıcılar, endüstri temsilcileri ve diğer ilgili paydaşlarla paylaşarak sürdürülebilir bir gelecek için etkili politika stratejileri oluşturulmasına yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
The study covers the environmental policies and tax practices of the six founding countries of the European Union and analyses the environmental policy interactions between these countries and their potential effects on economic growth. The findings show that environmental taxes have both positive and negative effects on economic growth. Therefore, environmental taxes need to be carefully planned in their design and implementation. At this point, the objective of his study is to gain an in-depth understanding of the effects of environmental taxes on economic growth and to share this knowledge with policy makers, industry representatives and other relevant stakeholders to help formulate effective policy strategies for a sustainable future.