Sosyal sermaye ve kamusal mallar arasındaki ilişkinin deneysel analizi
An experimental analysis of the relationship between social capital and public goods
- Tez No: 867857
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDEM SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Piyasa başarısızlıklarının varlığı pareto-etkin tahsisi engelleyerek toplumsal gönenci azaltmaktadır. Bu noktada kimi araştırmacılar tarafından kamu kesiminin müdahalesi öngörülmektedir. İlgili çerçevede kamu kesiminin aktif rol oynaması gerektiği vurgulanan temel piyasa başarısızlıklarından bir tanesi de kamusal mallardır. Ancak tarihsel süreçte örnekler, kamu kesiminin artan kamusal mal talebi karşısında yetersiz kaldığını işaret etmektedir. Aktarılan problem çerçevesinde; kamusal malların sağlanmasında gönüllü katılıma odaklanan bilim insanlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu kapsamda kamusal mallara gönüllü katılımın artması sosyal refahı arttırmanın alternatif bir yolu olarak öne sürülmektedir. İlgili nedenle günümüzde kamusal mallara gönüllü katılımı artıracak faktörlere ilişkin çalışmalar sıklıkla yürütülmektedir. 1980'li yıllarda hızlı bir gelişme gösteren sosyal sermaye kuramının temel bileşenlerinden güvenin kolektif eylem ile etkileşim içerisinde olduğu değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı bedavacılık problemi ve malul işbirliği davranışı ile güven arasındaki ilişkileri çözümlemektir. İlgili çerçevede güven ve kamusal mal oyunun eklemlenmesi ile oluşturulmuş deneysel bir tasarım hazırlanmıştır. Uygulama çıktıları güvenin kamusal mal katılımını, kamusal mal katılımının da güveni pekiştirdiğini işaret etmektedir. Veriler ışığında güven ve işbirlikçi eğilim arasındaki tek yönlü bir nedensellik ilişkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The presence of market failures hinders pareto-efficient allocation, reducing social well-being. At this point, the intervention of the public sector is foreseen by some researchers. In the relevant framework, one of the main market failures that the public sector should play an active role in is public goods. However, in the historical process, examples indicate that the public sector is insufficient in the face of increasing demand for public goods. Within the framework of the cited problem, the number of scientists focusing on voluntary participation in the provision of public goods is increasing day by day. In this context, increasing voluntary participation in public goods is suggested as an alternative way to increase social welfare. For this reason, studies on factors that will increase voluntary participation in public goods are frequently carried out today. Trust, one of the basic components of social capital theory, which developed rapidly in the 1980s, interacts with collective action. The main purpose of this study is to analyze the relationships between cooperative behavior impaired by the free-riding problem and trust in an experimental setting. The experiment is comprised of a trust game followed by a public good game within the relevant framework. The outcomes indicate that trust reinforces public good participation, and public good participation reinforces trust. In the light of the data, no unidirectional causality relationship between trust and collaborative tendency was found.