Sağlıklı ve bakteriyel vajinozisli kadınlardan izole edilen Gardnerella vaginalis suşlarının biyotiplendirilmesi ve genetik karakterizasyonu
Blotyping and genetic characterization of G. vaginalis isolated from healthy women and with BV
- Tez No: 86787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada 408 kadın hastaya ait vajinal sürüntü örneği incelendi ve 122*sinde (%29.9) BV, 120'sinde (%29.4) AF, 137'sinde (%33.6) NVF ve 18*inde (%4.4) MV belirlendi. Kültür ve PCR yöntemi ile BV'li kadınlardan 53 (%56.4), AF'dan 32 (%34.0) ve NVF'dan 8 (%8.5) olmak üzere toplam 94 G. vaginalis tanımlandı. Biyotiplerin dağılımında biyotip 1 (%44.0), biyotip 5 (%19.8) ve biotip 4 (%17.6) en sık bulundu. SDS-PAGE analizi sonucunda proteinler 4 gruba ayrılarak incelendi ve biyotipler arasında önemli farklılıklar gözlenmedi. Bununla birlikte bazı proteinler bütün biyotiplerde oluşturulurken bazı suşlarda protein grupları arasında benzerlikler veya farklılıklar tespit edildi. G. vaginalis'in. 8 biyotipine ait birer örnek primer E ve S kullanılarak AP-PCR yapıldı ve en çok benzerlik biyotip 1 ile 2 arasında (%68-78) bulundu. BV ile en sık ilişkili 6 patojenin (G vaginalis, Mobiluncus spp. M. hominis, Bacteroides spp., Prevotella spp. ve Fusobacterium spp.) tanısı için PCR'a dayalı vajinal mikrobiyal tam sistemi oluşturuldu. BV'li kadınlarda patojenlerin bulunma olasılığı, tek basma M hominis (P=0.001), ikisi bir arada G. vaginalis -M. hominis (P=0.002) ve üçü birlikte G vaginalis - Mobiluncus spp. - M. hominis (P=0.005) en anlamlı bulundu. Ayrıca BV'li ve NVF'li kadınlardan izole edilen 54 G. vaginalis susunda“tetM”direnç geni varlığı PCR ile araştırıldı ve 40'ında (%74) tetM pozitifliği belirlendi.
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY BIOTYPING AND GENETIC CHARACTERIZATION OF G. vaginalis ISOLATED FROM HEALTHY WOMEN AND WITH BV In this study, vaginal swab samples obtained from 408 women were examined. Of 408 patients 122 (29.9%) had bacterial vaginosis (BV), 120 (29.4%) intermediate flora, 137 (33.6%) normal vaginal flora (NVF) and 18 (4.4%) vaginal candidiasis. Ninety-four of 408 subjects had positive cultures for G. vaginalis. G. vaginalis isolates were identified by PCR. Ninety-one of 94 G. vaginalis isolates were biotyped into 8 different groups. Biotype 1 (44.0%), 5 (19.8%) and 4 (17.6%) were the most common ones. SDS-PAGE patterns of G. vaginalis structural proteins do not apparently support distinction between biotypes and strains they include. However, some major proteins are predominantly produced by all biotypes and the presence or absence of some group of proteins are apparent between the isolates. Using E and S primers, AP-PCR was applied to one from each 8 biotypes. It was found that there was relativeness (68-78%) between biotype one and two. PCR-based vaginal microbial profile diagnostic system for detection of 6 most common BV associated pathogens including G. vaginalis, Mobiluncus spp., M. hominis, Bacteroides spp., Prevotella spp and Fusobacterium spp. was established. The probability of existence of the six pathogenes in women with B V, as single M. hominis (P=0.001), two pathogenes together G. vaginalis - M. hominis (P=0.002) and three pathogenes collectively G vaginalis - Mobiluncus spp. - M. hominis (P=0.005) was found to be significantly high. The presence of tetM gene in women with BV and NVF was determined in 40 of 54 (74%) G. vaginalis strains by PCR.