Türk ceza muhakemesi hukukunda şikâyet
The complaint in Turkish criminal procedure law
- Tez No: 867881
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma şikâyet kurumunun ceza hukukundaki önemini, niteliklerini, uygulamadaki özelliklerini belirtmek; öğretideki konuyla ilgili önemli tartışmaları özetlemek amacıyla oluşturulmuştur. Çalışmada şikâyet kavramının tanımı yapılmış, şikâyet kavramıyla ilgili lehte ve aleyhte görüşler paylaşılmıştır. Şikâyet kurumunun hangi ceza hukuku dalına dahil olduğu tartışılmış ve ceza muhakeme hukukuna ait olmasının sonuçları açıklanmıştır. Şikâyet kavramının benzer muhakeme şartları ile olan benzerlik ve farkları üzerinde durulmuştur. Şikâyet hakkının ne zaman doğacağı, süresinin başlaması, bu hakkı kimlerin kullanabileceği, şikâyet hakkının nerede ve nasıl kullanılacağı öğretideki tartışmalar ve içtihatlar ile açıklanmıştır. Şikâyetten vazgeçme ve feragat kavramları ile ilişkili olarak terminoloji sorunu üzerinde durulmuş, şikâyet hakkından feragat edilmesi hakkında bilgi verilmiştir. Şikâyetten vazgeçme kurumu hakkındaki lehte ve aleyhte görüşler belirtilmiş, şikâyetten vazgeçme kurumunun hangi ceza hukuku dalına ait olduğu üzerine tartışmalar yapılmıştır. Şikâyetten vazgeçmeye hakkı olanlar ve süresi, şikâyetten vazgeçmenin kabule bağlı olması, kabul kavramı ve nihayet şikâyetten vazgeçmenin sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to specify the importance, characteristics, and application features of the complaint institution in criminal law, and to summarize important debates in the doctrine related to the subject. The definition of the complaint concept has been made, and both favorable and unfavorable views regarding the complaint concept have been shared. The debate on which branch of criminal law the complaint institution belongs to has been discussed and the consequences of belonging to criminal procedural law have been explained. Similarities and differences between the complaint concept and similar procedural conditions have been emphasized. Discussions and precedents in the doctrine have been provided on when the right to complain arises, when its period begins, who can exercise this right, and how and where it can be exercised. The terminology issue regarding withdrawal from complaint and waiver concepts has been addressed, and information has been provided about waiving the right to complain. Favorable and unfavorable views on the institution of withdrawal from complaint have been stated, and debates have been held on which branch of criminal law the withdrawal from complaint institution belongs to. Those entitled to withdraw from the complaint and its period, the conditional nature of withdrawal from the complaint, the concept of acceptance, and finally the consequences of withdrawing from the complaint have been explained