Bullying and social rejection in Laurie Anderson's Speak and Jay Asher's Thirteen Reasons Why
Laurie Anderson'ın Speak ve Jay Asher'ın Thirteen Reasons Why kı̇taplarında zorbalık ve sosyal reddedılmesı
- Tez No: 867909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASGHAR HEIDARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Zorbalık ve sosyal reddedilme, istismarcı davranışların sürdürülmesiyle karakterize edilen dünya çapında bir olgudur. Eğitim ilke ve standartlarının yeterli olmadığını belirten okullarda zorbalık konusu görülmektedir. Zorbalık, öğrenciler arasında sosyal reddedilme, korku, kırgınlık, melankoli, ölüm ve intihar arzusu dahil olmak üzere bir dizi olumsuz duygusal tepkiye yol açmıştır. Bu olumsuz etkiler sanal alemin ötesine uzanır ve öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşamlarında kalıcı depresif belirtilere neden olabilir. Bu çalışma, otorite ve etki dengesizliğine neden olabilecek bireyler veya gruplar arasındaki güç eşitsizliğinin dağılımını araştırmayı amaçlamaktadır. Zorbalık belirli ortamlarla sınırlı olmayıp, eğitim kurumları, profesyonel şirketler ve konutlar gibi bireylerin etkileşimde bulunduğu çeşitli ortamlarda da ortaya çıkabilir. Bu tez, Laurie Helse Anderson'ın Speak (1999) ve Jay Asher'in Thirteen Reasons Why (2007) adlı iki Amerikan romanında tasvir edilen eğitim bağlamında zorbalığın tasvirini eleştirel bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda sözel psikoloji kapsamında sosyal bir olgu olarak dil kullanımını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Her iki edebi eserde de farklı şekillerde ifade edilen zorbalık, mağdurlar üzerinde hem fiziksel hem de duygusal olumsuz etkiler bırakarak bir toplumda olayın nasıl gerçekleştiğini temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Bullying and social rejection are worldwide phenomena that are expressed by the perpetration of abusive behaviors. The matter of bullying is observed in schools that indicate the educational principles and standards are not satisfactory. Bullying has led to a range of negative emotional responses among students, including social rejection, dread, bitterness, melancholy, and a desire for death and suicide. These adverse effects extend beyond the virtual realm and can cause enduring depressive symptoms in the lives of students and teachers. This study intends to explore the distribution of power disparity among individuals or groups that would end in an imbalance of authority and influence.Bullying is not limited to specific settings and can occur in various environments where individuals interact such as educational institutions, professional companies, and residential dwellings. This thesis aims to examine the portrayal of bullying critically within the educational context depictedin two American novels, Laurie Helse Anderson's Speak (1999) and Jay Asher'sThirteen Reasons Why (2007).The current study also seeks to explore language use as a social phenomenon within verbal psychology.Bullying in its dissimilar shapes, expressed in both literary works, represents how the phenomenon takes place in a community by leaving negative impacts on the victims whether physical or emotional.