Gaziantep Üniversitesi adli Tıp Anabilim Dalı'na 2012-2023yılları arasında yönlendirilen çocukluk çağı gebeliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of childhood pregnancies directed to the department of forensic medicine, Gaziantep University, between 2012-202U
  1. Tez No: 867911
  2. Yazar: FURKAN ERİNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKBABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç:Cinsel istismar, çocukları fiziksel ve psikolojik olarak sömürerek ve zarar vererek, iradelerini etkileyerek, tam gelişimlerine ulaşmadan önce cinsel arzu tarafından yönlendirilen, zorlama, tehdit veya aldatma gibi temas içeren veya içermeyen eylemleri kapsar. Cinsel istismardan gebelik sonuçlanabilir. Çalışmamız, mağdur çocukların ve faillerin sosyoekonomik, kültürel ve ailesel özelliklerini analiz ederek, bölgesel bir profil oluşturmayı amaçlayarak çocuk istismarını ve gebeliklerini anlama ve önleme konusuna katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; 2012-2023 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na yönlendirilen 18 yaş altındaki gebelerin incelemesi yapılmıştır. Bulgular:Çalışmamız kapsamında değerlendirilen 166 mağdurun yaş ortalaması 15,88±1,05'dir. Mağdurların % 87,65'i çocukluk çağı evliliği nedeniyle başvurmuştur. % 64,46'sı yabancı uyrukludur. % 88,43'ünün ailesi asgari ücret ve altında aylık gelire sahiptir. Ortalama eğitim süresinin ise 4,45 ± 2,75 yıldır. Ortalama gebelik sayısı 1,66±0,71'dir.Mağdurların ortalama kardeş sayısının 7,17±3,1'dir. İstismarcıların %64,8'i yabancı uyrukludur. Mağdurlar en çok 2019, 2018 ve 2020 yıllarında yönlendirilmiştir. Sonuç: Çocuklara ve ailelerine. evrensel değerler çerçevesinde vücut dokunulmazlığı, cinsel özgürlük ve sınırlılıklar, gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda eğitimler verilmelidir. Cinsel istismarla mücadele kapsamında verilen cezaların istismarı önleyiciliği ve caydırıcılığını arttırmaya yönelik yasaların cinsel suçlar bakımından yeniden ele alınmalıdır. Çocukluk çağı evliliklerinin önüne geçilerek çocukların istismarı önlenmelidir. Sığınmacılara yönelik uyum eğitimleri arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim:Sexual abuse encompasses actions, with or without physical contact, involving coercion, threat, or deception, directed at exploiting and harming children both physically and psychologically, impacting their will, and driven by sexual desires before they reach full development. Pregnancy can result from sexual abuse. Our study aims to contribute to understanding and preventing child abuse and pregnancies by analyzing the socio-economic, cultural, and familial characteristics of victimized children and perpetrators, aiming to create a regional profile. Material and Method:In our study, an examination was conducted on pregnant individuals under the age of 18 directed to our department between the years 2012-2023. Results:In our study, the mean age of the 166 victims evaluated was 15.88±1.05 years. 87.65% of the victims applied due to childhood marriage. 64.46% of them are foreigners. 88.43% of their families have a monthly income equal to or below the minimum wage. The average duration of education is 4.45±2.75 years. The average number of pregnancies is 1.66±0.71. The victims have an average of 7.17±3.1 siblings. 64.8% of the perpetrators are foreigners. The victims were mostly referred in the years 2019, 2018, and 2020. Conclusion:Children and their families should receive education on universal values regarding bodily integrity, sexual freedom and boundaries, pregnancy, and sexually transmitted diseases. Laws regarding sexual offenses should be reconsidered to enhance the preventive and deterrent effects of penalties within the scope of combating sexual abuse. Measures should be taken to prevent childhood marriages and thereby prevent the abuse of children. Integration education for refugees should be increased.