Örgütsel sinizm ve örgütsel adaletin çalışanın sürdürülebilir performansına etkisi: Bir araştırma
The effect of organizational cynicism and organizational justice on employee's sustainable performance: A research
- Tez No: 867967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, örgütsel sinizm ve örgütsel adaletin çalışan performansı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırmada, örgütsel sinizmin çalışanların performansını olumsuz yönde etkilediği, örgütsel adaletin ise olumlu yönde etkilediği hipotezleri test edilmiştir. Çalışma, farklı sektörlerde çalışan bireylerden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiş ve istatistiksel analizlerle desteklenmiştir. Sonuçlar, örgütsel sinizmin çalışanların motivasyonunu ve verimliliğini düşürdüğünü, bu durumun da performanslarını olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Örgütsel adaletin ise çalışanların iş tatmini ve performansını artırdığı ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, örgütlerin çalışan performansını artırmak için örgütsel sinizmi azaltıcı ve örgütsel adaleti artırıcı stratejiler geliştirmesi önerilmektedir. Örgütlerin adil ve şeffaf yönetim anlayışları benimsemeleri, çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını artırarak, genel iş performansını olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of organisational cynicism and organisational justice on employee performance. In the study, the hypotheses that organisational cynicism affects employees' performance negatively and organisational justice affects it positively were tested. The study was conducted with data obtained from individuals working in different sectors and supported by statistical analyses. The results show that organisational cynicism decreases the motivation and productivity of employees and this situation negatively affects their performance. On the other hand, it was revealed that organisational justice increases employees' job satisfaction and performance. In this context, it is suggested that organisations should develop strategies that reduce organisational cynicism and increase organisational justice to increase employee performance. The adoption of fair and transparent management approaches by organisations will positively affect the overall job performance by increasing the motivation and commitment of employees.