Doktora güven ölçeği'nin türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the validity and reliability of the turkish version of trust in physician scale
- Tez No: 867996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN BAHADIR BAŞGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu araştırma, dahiliye polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası hastaların hekimleriyle olan iletişiminde güven seviyeleri ve bunu etkileyen unsurları tespit edip, değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal Metod: Bu araştırma gözlemsel nitelikte olup 18-65 yaş arası dahiliye polikliniğine başvuran 130 gönüllü hasta üzerinde yapıldı. Araştırma da veri toplama aracı olarak Doktora Güven Ölçeği ve kriter ilişkili geçerliliğin tespiti için, Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9) ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (YAB-7) ile yakınsak geçerliliğin tespiti için 'Sağlık Bakımı Verenlerine Güven Ölçeğinin Birinci Alt Skalası' anketi kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 21 istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of this study was to determine and evaluate the trust levels of patients aged 18 to 65 who applied to the internal medicine clinic, as well as the factors that influenced their contact with their physicians. Material Method: This observational study comprised 130 volunteer patients aged 18 to 65 who applied to the internal medicine outpatient clinic. The Trust in Physician Scale was used as a data collection tool in the study, while the Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) and Generalized Anxiety Disorder-7 (GAD-7) were utilized to determine criterion-related validity and the 'First Sub-section of the Trust in Health Care Providers Scale' to identify convergent validity. The 'Scale' questionnaire was implemented.