Maternal 'near miss' olgularında risk faktörlerinin saptanması, tedavi prognozu ve perinatal sonuçların retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of risk factors, treatment prognosis, andperinatal outcomes in maternal 'near miss' cases
- Tez No: 868019
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
AMAÇ: Anne ölümü, sağlık sistemlerinin gelişmişliğinin önemli bir göstergesidir. Maternal near-miss, sağlık hizmeti kalitesini belirlemede maternal mortaliteden daha etkilidir. Bu çalışmanın amacı, kliniğimize başvuran gebeler arasında anne ölümünü veya ölümden dönme vakalarını belirlemek ve bu durumlara yol açan sebepleri tespit etmektir. Bu sayede, maternal mortaliteyi önlemek için alınabilecek önlemler konusunda yol gösterici olunabilir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif gözlemsel araştırma, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Şubat 2018 - 1 Eylül 2023 tarihleri arasında antenatal takip, doğum veya doğum sonrası 42 gün içinde başvuran hastaların dosyalarını incelemiştir. DSÖ tarafından tanımlanan near-miss kriterlerine uyan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik ve obstetrik özellikleri, yenidoğan sonuçları ve klinik gözlemleri kaydedilmiştir. Toplanan verilerle DSÖ Maternal Severity Index (MSI) skoru ve diğer göstergeler hesaplanmıştır. BULGULAR: En sık görülen tanı %50,5 ile COVID-19'dur. Bunu sırasıyla eklampsi ve uterin kanama (%9,5), preeklampsi (%7,4) ve plasenta previa (%6,3) takip etmektedir. Katılımcıların %88'i mekanik ventilasyon gerektirmemiş, %12'si gerektirmiştir. Katılımcıların %27,6'sı yaşamını sürdürmüş, %72,4'ü yaşamını yitirmiştir. Ortalama hastane kalış süresi 13,79 gün, yoğun bakım yatış süresi 7,13 gündür. Mekanik ventilasyon ihtiyacı ve maternal ölüm, hastane ve yoğun bakım yatış süresini anlamlı derecede etkilemiştir. COVID-19 olanlarda maternal ölüm oranı daha yüksektir. SONUÇ: Anne ölümlerini önlemede erken tanı ve müdahale önemlidir. Hızlı ve doğru tanı ile gerekli müdahalelerin ivedilikle yapılması, anne kayıplarını önleyebilir. Daha fazla araştırma yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: maternal mortalite, maternal morbidite, near-miss
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Maternal death is an important indicator of the development of health systems. Maternal near-miss is more effective than maternal mortality in determining the quality of healthcare services. This study aims to identify cases of maternal death or near-miss among pregnant women admitted to our clinic and to determine the causes of these conditions. In this way, it can provide guidance on preventive measures to reduce maternal mortality. MATERIALS AND METHODS: This retrospective observational study reviewed the records of patients who were admitted for antenatal follow-up, delivery, or within 42 days postpartum at Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Sancaktepe Training and Research Hospital between February 1, 2018, and September 1, 2023. Patients meeting the WHO-defined near-miss criteria were included in the study. Demographic and obstetric characteristics of the patients, neonatal outcomes, and clinical observations were recorded. The collected data were used to calculate the WHO Maternal Severity Index (MSI) score and other indicators. RESULTS: The most common diagnosis was COVID-19, observed in 50.5% of cases. This was followed by eclampsia and uterine bleeding (9.5%), preeclampsia (7.4%), and placenta previa (6.3%). Among the participants, 88% did not require mechanical ventilation, while 12% did. A total of 27.6% of the participants survived, while 72.4% died. The average hospital stay was 13.79 days, and the average ICU stay was 7.13 days. The need for mechanical ventilation and maternal death significantly affected the length of hospital and ICU stay. The rate of maternal death was higher among those with COVID-19. CONCLUSION: Early diagnosis and intervention are crucial in preventing maternal deaths. Prompt and accurate diagnosis, along with timely interventions, can prevent maternal losses. More research is needed in this area. KEYWORDS: maternal mortality, maternal morbidity, near-miss