عقد النكاح الفاسد وآثاره دراسة مقارنة
Akdü'n-Nikâhi'l-Fâsid ve Âsâruhu Dirâsetün Mukârane
  1. Tez No: 868030
  2. Yazar: MAHMOUD FALLAHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA HAMZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Damascus University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma, fesat nikah akdinin İslam hukuku açısından incelenmesi ve toplumsal, ekonomik ve hukuki etkilerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Fesat nikah akdi, İslam hukukunda meşru olmayan ve geçersiz sayılan bir evlilik sözleşmesidir. Araştırma, farklı İslam hukuk okullarının fesat nikah akdi konusundaki görüşlerini karşılaştırmalı olarak ele almakta ve bu tür bir akdin sonuçlarını detaylı bir şekilde tartışmaktadır. Araştırmada, fesat nikah akdinin geçersiz olmasına rağmen bazı hukuki sonuçlar doğurabileceği, örneğin çocukların nesebinin korunması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca, fesat nikah akdinin toplumsal düzeni ve aile yapısını olumsuz yönde etkileyebileceği vurgulanmaktadır. Bu nedenle, İslam hukuku çerçevesinde bu tür akitlerin geçersiz sayılması ve gerekli önlemlerin alınması önemlidir. Araştırma, fesat nikah akdinin tarihi ve günümüzdeki uygulamaları, bu konudaki fıkhi tartışmalar ve ilgili hukuki düzenlemeler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma, İslam hukuku perspektifinden fesat nikah akdinin toplumsal ve hukuki etkilerini kapsamlı bir şekilde ele almakta ve bu konuda önemli çıkarımlar sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the concept of a defective marriage contract (fesat nikah akdi) from the perspective of Islamic law and to evaluate its social, economic, and legal impacts. A defective marriage contract, according to Islamic jurisprudence, is an invalid and illegitimate marriage agreement. The research compares the views of different Islamic legal schools on the issue of defective marriage contracts and discusses the consequences of such contracts in detail. The study highlights that despite the invalidity of a defective marriage contract, it can still lead to certain legal consequences, such as the necessity to preserve the lineage of children. It also emphasizes that such contracts can negatively affect social order and family structure. Therefore, it is crucial within the framework of Islamic law to consider these contracts invalid and to take necessary measures. The research thoroughly examines the historical and contemporary applications of defective marriage contracts, the related jurisprudential debates, and the relevant legal regulations. In conclusion, this study comprehensively addresses the social and legal impacts of defective marriage contracts from an Islamic legal perspective and offers significant insights on the matter.