Michelin yeşil yıldızlı restoranların sürdürülebilirlik uygulamalarının incelenmesi: İspanya Venta Moncalvillo örneği
Investigation of sustainability practices of michelin green star restaurants: Spain Venta Moncalvillo case
- Tez No: 868102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Restoran sektörü çevre ile doğrudan ilişkili bir yapıya sahiptir. Bu yönüyle sürdürülebilirlik hareketine katkı sağlayabilecek oluşumlardır. Zaman içerisinde sürdürülebilirlik kavramının giderek önem kazanmasıyla, restoran sektörüne etki etmeye başladığı görülmektedir. Bu etkiyle restoran değerlendirme kuruluşları sürdürülebilir restoranları desteklemek ve motive etmek amaçlarıyla yeni ödüller ortaya koymuşlardır. Yalnızca sürdürülebilir restoranları vurgulamak amacıyla oluşturulan ödüllerden bir tanesi Michelin Rehberi tarafından geliştirilen Yeşil Yıldız ödülüdür. Michelin Rehberi'nin bu ödül için değerlendirme kriterlerini şeffaf olarak açıklamaması, bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu çalışma İspanya'nın Daroca de La Rioja köyünde yer alan iki Michelin Yıldızı ve Yeşil Yıldız ödüllerine sahip Venta Moncalvillo restoranda gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafında üç ay süreyle katılımcı gözlem yöntemi kullanılarak örnek olay incelemesi yapılmıştır. Bu bağlamda Venta Moncalvillo restoranda benimsenen uygulamalar veri olarak kaydedilmiş, gözlem süresinin sonunda bu veriler Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan 2030 Sürdürülebilirlik Kalkınma Hedefleri ile analiz edilerek, sürdürülebilir olarak nitelendirilebilecek uygulamalar ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler Michelin Yeşil Yıldızı'nın verilmesinde etkili olan uygulamalar olarak aktarılmıştır. Çalışmanın bahsi geçen ödülü hedefleyen restoranlar için bir kaynak görevi de görebileceği düşünülmektedir. Çalışmanın sonunda elde edilen veriler ve ilerleyen dönemlerde gerçekleştirilebilecek çalışma önerileri literatüre sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The restaurant industry is inherently linked to the environment, making it a potential contribute to the sustainability movement. As the concept of sustainability has progressively gained importance over time, it is influence on the restaurant sector has became apperent. In response to this growing influence, restaurant evaluation organizations have intraduced new awards to support and motivate sustainable practices. One such award, developed by the Michelin Guide to specifically emphasize sustainable restaurants, is the Green Star award. The lack of transparent criteria fort he evaluation of this award by the Michelin Guide forms the basis of this study. This research was conducted at the Venta Moncalvillo restaurant in the villige of Darico de La Rioja, Spain, which holds two Michelin Star and Green Star awards. Utilizing a participant observer method, the researcher conducted a tree-month case study. In the context, the practices adopted by Venta Moncalvillo were recorded as data, and at the end of the observation period, these data were analyzed in aligment with the 2030 Sustainable Deelopment Goals published by the United Nations to identify practices that could be deemed sustainable. The findings of the study present the practices the were effective in earning the Michelin Green Star. The data obtained at the conclusion of the study could serve as a resource for restaurants aspiring to achieve the mentioned award. The study concludes by providing insights into the literatüre and suggesting avenues fort he future research in this field.