İskemik ayağın revaskülarizasyonu için venöz sistemin arterilizasyonu (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 86822
  2. Yazar: ÖZGÜR DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
52 ÖZET Bu çalışmada iskemik ekstremite koyun modelinde, kademeli arteriovenöz reversal tekniğinin etkinliği test edildi. Cerrahi revaskülarizasyon tekniklerindeki major ilerlemeler, iskemik ekstermitelerin kurtarılması ve iskemik ağrıya çarede, yaygın periferik vasküler hastalıklı bazı hastalarda başarılı olamamıştır. Kademeli arteriovenöz reversal tekniği iskemik ekstremitenin kurtarılmasında kullanılabilir. Çalışmada; Merinos cinsi koyunlar 5'li 3 gruba ayrılarak, 3 farklı operasyon tekniği uygulandı. 1. grupta sağ femoral arteriovenöz anastomozdan sonra arter distali hemen, 2. grupta ise sağ femoral arteriovenöz anastomozdan sonra postop. 1 l.gün bağlanarak arteriovenöz reversal oluşturuldu. Her iki grupta da ven proksimali postop. 1 l.gün bağlandı. 3.grupta ise sadece sol femoral arter proksimalden bağlandı. Her gruptan rastgele seçilen birer hayvanda DSA ve 99mTc makro agregeated albumin (MAA) sintigrafisi çekildi. Yine bu hayvanlarda, iskemik ekstrermitenin addüktör ve semimembranöz adalelerinden alınan biopsi örneklerinden patolojik değerlendirme yapıldı. Ayrıca her hayvanın uyluk çevre farkları, TA'leri, iskemik ekstremitenin diğer ekstremiteye göre TA oranları ve distal ekstremite nekrozunun olup olmadığı preoperatif, postoperatif O.gün, 10. gün, 20.gün, 30.gün ve 40.günlerde değerlendirildi. Yine her hayvandan preoperatif ve postoperatif 40.gün alınan doku örneklerinde ATP tayini yapıldı. Angiografi ile 2.grupta sağ femoral arter ve venin anastomoz bölgesine uyan kısmında arterden vene direkt geçiş mevcuttu. Vende distal dolum gözlendi. 1. grupta arter ve venin anastomoz bölgesine uyan kısmında anastomoz distalînde normalde izlenmesi gereken arter ve vene ait vasküler dolum izlenmedi. 3.grupta ise sol femoral arterin ligature edildiği bölge görüldü. Distal arterin ise profundal sistemden retrograd olarak dolduğu gözlendi. Çekilen 99mTc makro agregeated albumin (MAA) sintigrafiside 1. grupta bacak/ zemin aktivite oranı:0.152, 2.grupta bacak/ zemin aktivite oranı:0.181 ve 3.grupta ise bacak/ zemin aktivite oranı:0.141 idi. En yüksek tutulum oranı 2.grupta idi.. İskemik ekstremiteden alınan kas biopsilerinin patolojik değerlendirilmesinde 2.grupta hafif iskemik hasar, 3.grupta ise belirgin iskemik hasar mevcuttu. Alınan doku örneklerinden yapılan ATP tayinininde ATP miktarı 1. ve 3.grupta 2.gruba göre belirgin olarak az tespit edilmişti.53 Klinik değerlendirmede tüm hayvanlarda postoperatif 3.güne kadar operasyon yapılan ekstremitelerinde güçsüzlük oldu. 1. gruptaki deneklerde postoperatif hemen başlayan ani çevre farkları meydana geldi ve devam etti. 2.gruptaki deneklerde 1. gruptaki kadar olmasada çevre farkı meydana geldi ve postoperatif 40. güne kadar giderek azaldı. 1. gruptaki deneklerin 2, 2. gruptakilerin 1 ve 3.gruptakilerin de 3 tanesinde çeşitli derecelerde distal parmak uçları veya topuklarında kıllarda dökülme ve yüzeyel doku nekrozu gelişti. Sonuç olarak kademeli olarak yapılan staged arteriovenöz reversal tekniğinin diğer cerrahi rekonstrüksiyon tedavileri ile sonuç alınamayan iskemik ekstremiteli vakalarda uygulanabilir bir girişim olabileceği kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The effectiveness of staged arteriovenous reversal technique in sheep model ischemic extremity was tested in this study. Major improvements in surgical revascularization techniques couldn't be successful in the relief of ischemic extremities and ischemic pain with comman peripheral vascular disease, in some patients. Thus, staged arteriovenous reversal technique can be used for the relief of ischemic extremity. In the study, Merino type sheep were divided into three groups each containing five sheep, and three different surgery techniques were applied. In group one, distal of artery was ligatured immediately after right femoral arteriovenous anastomosis, in the second group after right femoral arteriovenous anastomosis, postoperatively, on the 11th day and arteriovenous reversal was made. Proximal of the vein was ligatured in both groups postoperatively on the 1 1th day. In group three, only left femoral femoral artery was ligatured at the proximal. One subject randomly chosen from each group was made DSA and "Tc makro agregeated albumin (MAA) sintigraphy. Again these subjects were pathologically evalueted on the biopsy samples taken from adductor and semimembranous muscles of ischemic extremity. Besides, the thigh thickness differences, Ta's, TA levels of extremities compared with the other extremity and whether necrosis existed in distal extremity were evaluated postoperatively on the day of operation, 1 0th day, 20th day, 30th day and 40th day. Again, ATP evaluation was assessed in the tissue samples taken on the 40th day preoperative^ and postoperatively. A direct passage was obtained from the right femoral artery and the site of the vein suitable for the anastomosis site to the vein in group two by angiography. Distal filling was observed in the vein. Vascular filling belonging to the artery and the vein which should normally be observed in the anastomosis distal suitable to the artery and the anastomosis site of the vein. In group three, the site where left femoral artery was ligatured was observed to have been filled retrogradly from the profundal system. In the 9ariTc makro agregeated albumin (MAA) sintigraphy, the leg-ground activity was 0,152 in group 1, 0,181 in group 2 and 0,141 in group 3. The highest adherence level was in group 2.55 In the pathologically evaluation of muscle biosies taken from the ischemic extremity, slight ischemic damage existed in group 2 and significant ischemic damage was observed in group 3. In the ATP evaluation done on the tissue samples, ATP level was observed to be significantly lower in groups 1 and 3, compared with group 2. In the clinical evaluation, all the animals had powerlessness in the extremities which had operation up to the 3rd day, postoperatively. In the subjects in group 1, instant thickness differences occured immediately after operation and it continued. In the subjects in group 2, thickness differences occured, though not as significant as group 1 and it lessened up to 40th day postoperatively. Various levels of distal finger tips or existence or disappearance of hair on the ankles and surface tissue necrosis occured in 2 of the subjects in group 1, 1 in group 2 and 3 in group 3. As a result, gradedly applied staged arteriovenous reversal technique was thought to be an applicable one in the ischemic extremity cases which cannot be treated with other surgical reconstruction treatments.