Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi asistan hekimlerinde mevsimsellik
Seasonality among rezident physicians at Trakya University Faculty of medicine
  1. Tez No: 868224
  2. Yazar: EMEL AYGÜN BURSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi almakta olan asistan hekimlerde mevsimsellik düzeyinin ölçülmesi, mevsimselliğin doktorların duygudurumlarına ve ruh haline etkilerini ve diğer sağlık parametreleri ile etkileşimini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamızın örneklemini Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi almakta olan ve dahil etme kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 381 asistan hekim oluşturmuştur. Veriler 53 sorudan oluşan anket uygulanarak toplanmıştır. Anket formunda katılımcıların sosyodemografik verileri, alışkanlıkları ve tıbbi durumlarına yönelik 18 soru bulunmaktadır. Ek olarak 7 soru içeren Mevsimsel Gidiş Değerlendirme Formu, 21 soru içeren Beck Depresyon Envanteri ve 7 soru içeren Uluslararası Fiziksel Aktivite Puanı katılımcılara uygulanmıştır. Mevsimsellik puanı, kadınlarda (10,86±4,13), erkeklere (9,81±4,41) göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Katılımcıların %6,8'inde mevsimsel duygudurum bozukluğu, %8,4'ünde eşik altı mevsimsel duygudurum bozukluğu saptanmıştır ve %38,6'sı mevsimlerden kaynaklanan değişiklerin çeşitli düzeylerde sorun olduğunu belirtmiştir. Kilo miktarı, çocuk sahibi olma durumu, tutulan nöbet sayısı, gelir durumu, alkol kullanımı, tiroid hastalığı varlığı ile mevsimsellik arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Katılımcıların en çok yaz aylarında iyi hissettikleri, kilo verdikleri ve sosyal yaşantılarının iyi olduğu; en çok kış aylarında kötü hissettikleri, kilo aldıkları, sosyal yaşantılarının az olduğu saptanmıştır. Enerji düzeylerinde; sıcak, güneşli havalarda ve uzun günlerde artış gözlenirken, polen seviyesinin yüksek olduğu, soğuk, sisli, yağmurlu ve kısa günlerde azalma saptanmıştır. Ankete göre mevsimsel duygudurum bozukluğu olanların depresyon düzeyi daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çalışmanın verileri doğrultusunda asistan hekimlerin mevsimsel değişikliklere bağlı olarak sosyal yaşantı, duygudurum, davranışlarında değişiklikler yaşadıklarını, önemli bir kısmının bunu sorun olarak gördüğünü söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to measure the level of seasonality in resident physicians undergoing specialty training at Trakya University Faculty of Medicine, to investigate the effects of seasonality on physicians' mood and mood and its interaction with other health parameters. The sample of our study consisted of 381 resident physicians who were undergoing specialty training at Trakya University Faculty of Medicine and who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The data were collected by applying a questionnaire consisting of 53 questions. The questionnaire included 18 questions about the sociodemographic data, habits and medical conditions of the participants. In addition, the Seasonal Pattern Assessment Questionaire with 7 questions, the Beck Depression Inventory with 21 questions and the International Physical Activity Questionnaire with 7 questions, were aplied to the participants. The seasonality score was statistically significantly higher in women (10.86±4.13) than in men (9.81±4.41). Seasonal affective disorder was detected in 6.8% of the participants, subthreshold seasonal mood disorder was detected in 8.4%, and 38.6% stated that seasonal changes were a problem at various levels. Significant correlations were found between weight, having children, number of seizures, income, alcohol use, and presence of thyroid disease and seasonality. It was found that the participants felt good, lost weight and had a good social life mostly in the summer months, while they felt bad, gained weight and had a poor social life mostly in the winter months. An increase in energy levels was observed in hot, sunny weather and on long days, while a decrease was found in cold, foggy, rainy and short days when pollen levels were high. It was found that the depression levels of those with seasonal affective disorder were higher. In line with the data of the study, we can say that resident physicians experience changes in their social life, mood and behavior due to seasonal changes, and a significant number of them see this as a problem.