Spor yönetiminde mobbing: Çalışan deneyimleri ve yönetsel öneriler
Mobbing in sports management: Employee experiences and managerial recommendations
- Tez No: 868283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Örgütsel çalışmaların yakından ilgilendiği konulardan biri mobbingdir. Ancak, spor yönetimi bağlamında mobbingi kapsamlı olarak ele alan akademik çalışmaların sayısı oldukça kısıtlıdır. Bu tez, spor yönetimi içinde mobbinge odaklanmaktadır. Spor yönetimi, sportif faaliyetlerin organize edilmesi, yürütülmesi ve iyileştirilmesi şeklindeki örgütlü faaliyetleri kapsar. Bu bakımdan, spor yönetimi sporcuların yönetimi ile ilgili kısıtlı bir çerçevede olmayıp örgüt içinde yer alan çalışanların davranışları ile de ilgilidir. Bu tez de, spor yönetimi içinde idari pozisyonlarda görev alan çalışanların maruz kaldığı mobbing ile ilgilenmektedir. Bu açıdan, çalışmanın temel amacı, çalışanların mobbinge maruz kalmasında belirleyici olan unsurları tespit etmektir. Tez kapsamında nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görev yapan 25 çalışan ile derinlemesine, yarı yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Görüşmeler ile elde edilen veri tematik olarak ve dışa çekimsel bir yaklaşımla (abductive) analiz edilmiştir. Çalışanları mobbinge elverişli kılan bireysel ve örgütsel unsurlar tespit edilmiştir. Spor yönetimi çalışanlarının mobbing ile mücadele yaklaşımları da bulgular arasında yer almaktadır. Çalışmanın sonuç kısmında, spor yönetiminde çalışanların mobbing ile mücadele edebilmesi için öneriler sunulmuştur. Öneriler için çok düzeyli ve ilişkisel bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu bağlamda, hem bireysel, hem örgütsel, hem de toplumsal düzeyde, mobbing ile mücadele için yönetsel yaklaşımlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I explore the issue of mobbing within sports management, a topic that, despite its importance, has seen limited academic attention. Sports management involves organising, executing, and improving sporting activities as part of structured operations. Thus, sports management transcends the limited scope of merely managing athletes, actively engaging with the behaviours of all employees within the organisation. Such a wider perspective demands a thorough comprehension of the dynamics in sports management, focusing not just on interactions with athletes but encompassing all facets of organisational behaviour and employee engagement. I focus on the drivers that contribute to employees being mobbed in a sport management context. For this purpose, I conducted qualitative research, including in-depth, semi-structured interviews with 25 employees at the Ankara Youth and Sports Provincial Directorate. I yielded thematic analysis and employed an abductive approach that uncovers the individual and organisational drivers that heighten the risk of mobbing. I also investigated the strategies employed by sports management employees to counteract mobbing. Concluding my thesis, I propose a set of recommendations for addressing mobbing in sports management, adopting a multi-level approach that encompasses individual, organisational, and societal interventions.