Ihlamur dergisi üzerine bir inceleme (1-135. sayılar)
A review on the Ihlamur magazine (Issues 1-135)
  1. Tez No: 868286
  2. Yazar: HİLAL BAŞBOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1048
Özet
2009 yılının Nisan ayında Hakan Sarı öncülüğünde kurulan Ihlamur Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi yayın hayatına devam eden güncel dergilerden biridir. Tüm maddi ve manevi zorluklara rağmen yayın hayatını sürdürmeyi başarmıştır. Bu çalışmada, Ihlamur Dergisi'nin Şubat 2024 tarihinde yayımlanmış olan 135. sayısına kadar incelenmesi amaçlanmıştır. Edebi türler açısından incelenen Ihlamur Dergisi'nde toplam 19 edebi tür bulunmaktadır. Bu çalışmamızın dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Türk edebiyatında dergicilik faaliyetlerine değinilmiş, Ihlamur Dergisi'nin günümüz dergiciliğine faydaları aktarılmıştır. İkinci bölümde ise Ihlamur Dergisi'nin şekil ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuş, tarihçesi, ortaya çıkış şekli, amacı, görsel zenginliği gibi konulara değinilmiş, ardından da üçüncü bölümde edebi türlerin detaylı incelemelerine yer verilmiştir. Dördüncü bölüm olan sonuç bölümünde ise Ihlamur Dergisi'nin edebi türlerine ve yayın hayatında aldığı yola değinilmesiyle birlikte, dergicilik faaliyetleri hakkında bazı bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda kronolojik dizine de yer verilmiştir. Genel olarak çalışmamızda Ihlamur Dergisi'nin Türk edebiyatındaki yeri, değeri, edebi türleri ve günümüz dergileri arasında edindiği yere değinilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Founded in April 2009 under the leadership of Hakan Sarı, Ihlamur Culture, Art, and Literature Magazine is one of the current magazines that continues its publication life. Despite all the financial and moral difficulties, it has managed to continue its publication life. In this study, it is aimed to examine the Ihlamur Magazine up to its 135th issue published in February 2024. The Ihlamur Magazine, examined in terms of literary genres, contains a total of 19 literary genres. This study consists of four sections. In the first section, the magazine activities in Turkish literature are mentioned, and the contributions of Ihlamur Magazine to today's magazine publishing are conveyed. In the second section, the form and content features of Ihlamur Magazine are emphasized, its history, emergence, purpose, and visual richness are discussed, followed by detailed examinations of literary genres in the third section. In the fourth section, which is the conclusion part, the literary genres of Ihlamur Magazine and its progress in its publication life are addressed, along with some information about magazine activities. A chronological index is also included at the end of the study. Overall, our study aims to address the place, value, literary genres, and the position of Ihlamur Magazine among contemporary magazines in Turkish literature.