Türkiye'de afet ve olağanüstü durumlarda istihdamın korunması amacıyla uygulanan tedbirler
Measures applied to protect employment in disaster and emergency situations in Turkey
- Tez No: 868293
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ YUNUS TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Krizler, doğal afetler, salgın hastalıklar ve benzeri olağanüstü durumlar, istihdam piyasasında dengesizliklere ve zorluklara neden olmaktadır. Ülkeler, afet ve olağanüstü durumlarla karşılaştıklarında bu durumların ekonomik ve sosyal hayata olan etkilerini yönetmek zorunda kalırlar. Bu durumlarla başa çıkma sürecinde alınan politika önlemleri, hem işletmelerin sürdürülebilirliğini hem de çalışanların istihdamını koruma açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu durumlar sıklıkla istihdam üzerinde ciddi etkilere yol açabilir ve bu nedenle istihdamın korunması, toplumsal istikrarın ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliği için kritik bir faktördür. Bu nedenle bilhassa aktif istihdam politikalarının tatbiki ve işgücü arzı ile işgücü isteminin denkleştirilmesi son derece önem arz etmektedir. Bu çalışma Türkiye'de afet ve olağanüstü durumlar sırasında istihdamın korunmasını hedefleyen tedbirleri inceleyerek, bu tedbirlerin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Afet ve olağanüstü durumların, iş dünyası ve istihdam üzerindeki potansiyel etkilerini anlamak, bu etkilerle başa çıkma stratejilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crises, natural disasters, epidemics and similar extraordinary situations cause imbalances and difficulties in the employment market. When countries encounter disasters and extraordinary situations, they have to manage the effects of these situations on economic and social life. Policy measures taken in the process of dealing with these situations are of vital importance in protecting both the sustainability of businesses and the employment of employees. These situations can often lead to serious impacts on employment, and therefore preserving employment is a critical factor for the sustainability of social stability and economic development. For this reason, it is extremely important to implement active employment policies and balance labor supply and labor demand. This study aims to evaluate the effectiveness of these measures by examining the measures aimed at protecting employment during disasters and extraordinary situations in Turkey. It was carried out to understand the potential effects of disasters and extraordinary situations on business and employment and to evaluate strategies to cope with these effects.