Yatılı ilköğretim bölge okulları ve pansiyonlu ilköğretim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin örgütsel stres kaynakları (Kayseri ili örneği)
Organizational stress sources in principals and teachers working in regional boarding primary education schools and boarding primary education schools (the case of in Kayseri)
- Tez No: 190158
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MAHİRE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Stres, günümüzün en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Çalışmahayatında gerek örgütsel, gerekse bireysel düzeyde strese yol açan birçok faktörbulunmaktadır. Bu faktörler yönetici ve öğretmenleri olumsuz etkileyerek fiziksel vezihinsel olarak zorlanmalarına sebep olmaktadır. Yöneticilerin ve öğretmenlerin iştebaşarılı olmaları için söz konusu faktörlerin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesigerekir. Bunun için öncelikle strese sebep olan kaynakların belirlenmesi gerekir.Bu çalışmada, Yatılı ilköğretim Bölge Okullarında görev yapan yönetici veöğretmenlerin örgütsel stres kaynaklarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bunun için,Kayseri linde bulunan okulların yönetici ve öğretmenlerini kapsayan bir alanaraştırması yapılmıştır. Bu araştırmayla yönetici ve öğretmenlerin kişisel özellikleri ileetkilendikleri örgütsel stres kaynakları arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays stress has became one of the most important problems. There aremany factors that cause stress in the individual and organizational level in work life.These factors influence managers and teachers negatively, getting them to havephysical and mental troubles. That managers and teachers are successful in theirjobs depends on the minimization of negative impacts of these factors. To do thisminimization, at first, the sources of stress must identified.This study aims to identify, describe, and understand the organizational stresssources of the managers and teachers working in Regional Boarding PrimaryEducation Schools. For this purpose, the researcher did a survey research includingthe aforementioned managers and teachers of the schools in Kayseri. In this study,the relationships between personal characteristics of the managers and teachers andthe organizational sources of stress influencing them was investigated.