Öğretim yöntemlerinin ve tekniklerinin analizi
Analysis of teaching methods and techniques
  1. Tez No: 868514
  2. Yazar: EBRU ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmanın temel amacı öğretim yöntemlerini ve öğretim tekniklerini analiz etmektir. Türkçe literatürdeki içeriği doğrudan öğretim yöntemlerine ve öğretim tekniklerine odaklanan 96 kitap doküman analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmada özetle şu bulgulara ulaşılmıştır: Türkçe literatürde öğretim yöntemi olarak sınıflandırılan / kabul edilen 62, öğretim tekniği olarak sınıflandırılan / kabul edilen 371 öğretim tekniği vardır. Kırk bir öğretim yöntemi veya öğretim tekniği, hem öğretim yöntemi hem de öğretim tekniği olarak sınıflandırılmıştır. Öğretim yöntemi ile öğretim tekniği arasındaki farkı vurgulamak için en çok ifade edilen nitelik,“öğretim tekniğinin öğretim yönteminin uygulama biçimi”olduğudur. Bunu sırasıyla“öğretim yönteminin öğretim tekniğini kapsadığı”,“öğretim yönteminin genel bir amaca hizmet ederken, öğretim tekniğinin sınıf içinde yapılan işlemlerin bütünü”olduğu açıklamaları izlemektedir. At nalı, beyin eseri / ürünü, bilgi kese kâğıdı, dedikodu, demeç, eylem araştırmaları, günlük konuşma, hızlı tur, pazaryeri, sandviç ve tereyağı ekmek hem nasıl uygulanacağı konusunda yeterli açıklama olmayan hem de bir araştırma konusu olarak incelenmeyen öğretim yöntemleri ve öğretim teknikleridir. Araştırmada; Türkçe literatürde çok sayıda öğretim yöntemi ve öğretim tekniği olduğu, yöntem ve teknik ayırımında bir karmaşa olduğu, yöntem ve teknik ayırımını yapabilmek için tüm durumlar için geçerli bir ölçütün olmadığı, uygulama adımları açık ve net olmayan öğretim yöntemlerinin ve öğretim tekniklerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulguların yorumlanması sonucunda şu öneriler getirilmiştir: 1. Öğretim ilke ve yöntemleri dersinin içeriğinin belirlenmesinde bu araştırmanın bulgularından faydalanılabilir. Türkçe literatürde en çok adı geçen öğretim yöntemlerine ve tekniklerine öncelik verilebilir. 2. Yöntem mi teknik mi olduğu konusunda karmaşa yaşanan öğretim yöntemleri ve teknikleri için kitapların çoğunda yöntem olarak sınıflanan öğretim yöntemi, teknik olarak sınıflanan öğretim tekniği olarak kabul edilebilir. Karmaşa yaşanan bir yöntemin ya da tekniğin literatürde en çok ne olarak anıldığını belirlemede araştırmanın bulgularından faydalanılabilir. 3. Karmaşa yaşanan yöntem ve teknikler için“yöntem veya teknik”ifadesi kullanılabilir. 4. Öğretim yöntemi ve öğretim tekniği terimlerini net bir şekilde tanımlama, aralarındaki farkı ortaya koyacak bir ölçüt ya da ölçütleri belirlemeye odaklanan araştırmalar yapılabilir. 5. Bir uygulamanın öğretim yöntemi ya da öğretim tekniği statüsünü hak edebilmesi için sahip olması gereken ölçüt ya da ölçütleri belirlemeye odaklanan araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study is to analyze teaching methods and teaching techniques. In Turkish literature, 96 books focusing directly on teaching methods and teaching techniques are analyzed through document analysis. The study reached the following findings in summary: In Turkish literature, there are 62 teaching methods classified / accepted as teaching methods, there are 371 teaching techniques classified / accepted as teaching techniques. Fourty-one teaching methods or teaching techniques are classified as both teaching methods and teaching techniques. The most commonly expressed characteristic to emphasize the difference between teaching method and teaching technique is that“teaching technique is implementation of teaching method”. This is followed by the explanations that“teaching method encompasses teaching technique”,“while teaching method serves a general purpose, teaching technique is the whole of practices conducted in the classroom”. Horsehoe, brainwriting, information paper bag, gossip, statement, action research, daily language, speed round, marketplace, sandwich ve bread and butter are teaching methods and teaching techniques that both lack explanations on how to apply them and have not been studied as research topics. In the present study, it is concluded that there are numerous teaching methods and teaching techniques in Turkish literature, there is confusion in distinguishing between method and technique, there is no universally applicable criterion to every situation to distinguish between method and technique, there are teaching methods and teaching techniques with unclear and ambiguous implementation steps. As a result of interpreting the findings following recommendations are proposed: 1. In determining the content of teaching principles and methods, the present study can be benefited from. Priority can be given to the most frequently mentioned teaching methods and techniques. 2. For teaching methods and techniques in which there is confusion about whether they are methods or techniques, for the ones that are classified as methods can be accepted as methods and for the ones that are classified as techniques can be accepted as techniques. The findings of the present study can be utilized to determine how a study, about which there is confusion, is predominantly referred to in literature. 3. For methods and techniques with confusion, the term“method or technique”can be used. 4. Studies can be conducted to clearly define the terms teaching method and teaching technique, to identify criterion or criteria that will put forward the difference between them. 5. Studies focusing on determining criterion or criteria that an application must have in order to deserve the status of a teaching method or teaching technique can be conducted.