Çumra mutfak kültürü ve yemek çeşitliliği
The cuisine culture and food diversity of Çumra
  1. Tez No: 868521
  2. Yazar: MEHMET KORU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ SEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Toplumun kültürel unsurlarının birçoğunda yer alan mutfak kültürü oluşum sürecinde coğrafyanın da etkisinin olduğu bilinmektedir. Günümüzde her bölgenin kendine has bir mutfak kültürü bulunmaktadır. Kendine özgü geleneksel lezzetleri olan yörelerden biri de Konya'nın Çumra ilçesidir. Ancak bölgede kültür üzerine yapılan çalışmaların sayısının hayli az olduğu görülmektedir. Bu nedenle Çumra kültürü ve yemekleri üzerine hazırlanan bu çalışmanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Çalışma Çumra mutfak kültürünü ve unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini tespit etme amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma da Çumra ilçesinde ve köylerinde belirlenen kişi, işletme, kurumlar ile yerinde gözlem ve yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak önceden yarı yapılandırılmış görüşme formu soruları belirlenerek 50 kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiş. Soruların Çumra ilçesinin mutfak kültürü ve geleneksel yemekleri ile tarihi hakkında bilgileri kapsayacak sorular olmasına dikkat edilmiştir. Bu sorulara verilen cevapların da konunun paralelinde olmasına özen gösterilmiş ve elde edilen bulgular kayıt altına alınmıştır. Çalışmada Çumra mutfak kültürü bütün yönleriyle ele alınmıştır. Bu kapsamda elde edilen bulgular; Çumra ilçesinin sofra adabı ve beslenme alışkanlıkları, Çumra gelenek ve görenekleri, Çumra mutfağında kullanılan bazı araç ve gereçler, Çumra mutfağında yapılan dönemsel hazırlıklar ve Çumra yemekleri olmak üzere beş grupta incelenmiştir. Çumra gelenek göreneklerine geçmişte sıkı sıkıya bağlı iken günümüzde birçok gelenek ve göreneğin uygulanmadığı görülmüştür. Özellikle düğün geleneklerinin büyük bir kısmı unutulmaya yüz tutmuştur. Ancak cenaze ve yemek gelenekleri kısmen aynı şekilde devam etmektedir. Mutfak alet ve ekipmanlarında ise teknolojik gelişimlere bağlı olarak değişimler meydana gelmiştir. Aynı şekilde kışlık ürün hazırlığında ise günümüzde insanların her istediği ürüne dilediği zamanda ulaşması kışlık hazırlık için yapılışını azaltmış ve çalışma sonucunda Çumra mutfak kültürü ve yemeklerinin özellikle genç kesim tarafından az bilindiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that geography also has an impact on the formation process of culinary culture, which is included in many of the cultural elements of the society. Today, each region has its own culinary culture. One of the regions with its own traditional flavors is Konya's Çumra district. However, it seems that the number of studies on culture in the region is quite low. For this reason, there was a need to conduct this study on Çumra culture and food. The study was prepared to identify the culinary culture of Çumra and its almost forgotten tastes. In the study, interviews were conducted with 50 people, businesses and institutions in Çumra district and villages, by using on-site observation and face-to-face interview techniques, and semi-structured interview form questions were determined in advance. Care was taken to ensure that the questions included information about the culinary culture, traditional dishes and history of the Çumra district. Care was taken to ensure that the answers given to these questions were in line with the topic, and the findings were recorded. In the study, Cumra culinary culture was discussed in all its aspects. Findings obtained in this context; Table manners and eating habits of Çumra district, Çumra traditions and customs, some tools and equipment used in Çumra cuisine, periodic preparations made in Çumra cuisine and Çumra dishes were examined in five groups. While Çumra strictly adhered to its traditions in the past, it has been observed that many traditions and customs are not practiced today. In particular, most of the wedding traditions have sunk into oblivion. However, funeral and meal traditions continue partly the same. Changes have occurred in kitchen tools and equipment due to technological developments. Likewise, in winter product preparation, people's access to whatever product they want at any time they want has reduced the amount of preparation made for winter products, and as a result of the study, it has been concluded that Çumra culinary culture and dishes are little known, especially by the young population.