Bağlama sazının temel niteliklerinin incelenmesi
Study of the basic qualifications of the bağlama instrument
- Tez No: 868541
- Danışmanlar: DOÇ. GÜNAY TUZKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK SAĞIRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Halk müziğinin ana çalgılarından biri olan bağlamaya dair farklı yaklaşımların olduğu bilinmektedir. Ne var ki bağlamanın yöreden yöreye farklı çalış teknikleri ve biçimleri olduğu da bir gerçektir. Birbirinden bağımsız bu tavır ve yaklaşımlar bağlama çalgısının gelişimindeki metodolojik, üslupsal ve yapısal sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlar genel olarak; icra, pozisyon, mızrap vuruş yönleri ve terminolojik açılardan standart olmayan bir bakış açısını ortaya çıkarmaktadır. Zira bağlamaya yönelik standartlaşmanın aynı zamanda çalgıya yönelik sistematik sürdürülebilirliğin önünü açacağı düşünülmektedir. Geleneksel bir çalgıya yönelik ulusal ve standart bir ekolün kabul edilmesi, o çalgının evrenselleşme sürecinde en nihai adımdır. Bağlama ekolün standartlaşmasına yönelik yapılan araştırmalarda ortak bir bakış açısının gerekliliğinin vurgulandığı görülmektedir. Bu düşünceden yola çıkarak bu araştırmada çalgı olarak bağlamanın işlevselliğinin alanyazın üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada elde edilen bilgiler sayesinde, bağlama çalgısını yöreselden ulusala doğru kavramsal, biçimsel ve tarihsel olarak öneminin vurgulandığı düşünülmektedir. Sonuç olarak araştırmada bağlamanın kavramsal ve biçimsel yönlerinin tek bir potada ele alınarak, standartlaştırılmış bir bağlama ekolünün temel hatları çizilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın alana yönelik yapılacak daha spesifik araştırmalara öncül bir bilgi akışı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that there are different approaches to bağlama, one of the main instruments of folk music. However, it is also a fact that bağlama has different playing techniques and styles from region to region. These independent attitudes and approaches bring about methodological and structural problems in the development of the bağlama instrument. These problems generally reveal a non-standard perspective in terms of execution, position, and terminology. It is thought that standardization regarding bağlama will also pave the way for systematic sustainability for the instrument. The acceptance of a national and standard school for a traditional instrument is the final step in the universalization process of that instrument. It is seen that the necessity of a common perspective is emphasized in the research conducted on the standardization of the bağlama school. In this research, it is aimed to examine the functionality of the context as an instrument through the literature. Thanks to the information obtained in the study, it is thought that the conceptual and historical importance of the bağlama instrument from local to national is emphasized. As a result, the research tried to draw the basic lines of a standardized bağlama school. It is thought that this study will provide a preliminary flow of information for more specific research in the field.