Abdülvehhab eş-Şa'rânî'nin Tabakâtü'l-Kübrâ isimli eserindeki temel tasavvufî kavramlar
Basic concepts of tasawwuf in Abdulvehhab eş-Şa'rânî's work named Tabakâtu'l-Kubrâ
- Tez No: 868553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mısır'lı âlim Abdülvehhâb eş-Şa'rânî tasavvuf tarihinde önemli yeri olan ve ülkemizde de tanınan çok yönlü bir mutasavvıftır. Yaşamış olduğu 16. Yüzyılda Mısır'ın dinî hayatında tasavvuf çok önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca o dönemde Mısır'ın yönetimi Memluklulardan Osmanlı Devleti'ne geçmiştir. Dolayısıyla oldukça hareketli bir siyasî dönemde yaşayan Şa'rânî'nin ilim tahsili ve tasavvuf yolculuğu da aynı şekilde yoğun ve verimli olmuştur. Bu çalışmada Şa'rânî'nin en önemli eserleri arasında yer alan, İslâm'ın başlangıcından itibaren yaklaşık 930 yıllık dönemde yaşamış, yazarın bilgisine ulaştığı İslâm aleminin çeşitli ülkelerinden âlim ve mutasavvıfların anlatıldığı Tabakâtü'l –Kübrâ isimli eser temel alınmıştır. Bu eserde âlim ve mutasavvıfların düşünceleri, hayat felsefeleri, dini yaşayış biçimleri, ibâdetleri, ahlâkları, kerametleri yer almaktadır. Onların Allah'a bağlılıkları ve imanları tüm Müslümanlar için örnek teşkil edecek düzeydedir. İmâm-ı Şâ'râni kitapta yer alan tüm kişileri en çarpıcı özellikleri ve sözleriyle ele almıştır. Bu eseri yazmaktaki amacını ise tasavvufa dalan bir topluluğu tanıtmak, hal ve makamlarındaki edeplerini bütün inceliği ile anlatabilmek olarak belirtmiştir. Kitapta yer alan âlim ve mutasavvıfların yaşantıları incelendiğinde günümüzde İslâmî kesimin yaşam tarzı ile çok farklı olduğu rahatlıkla gözlenebilmektedir. Tezimizde bu farklılıklara değinilecektir. Bu kişilerin Allah'a duydukları sevgi, gösterdikleri itaat, Allah'ın koyduğu kurallara titizlikle uymaları, nefisleri ile mücadele ederken izledikleri yollar, cömertlikleri, dünyaya rağbet etmemeleri, yoğun ibadetleri, haram ve helale karşı hassasiyetleri, insan ilişkilerindeki edepleri herkes için önemli örnekler içermektedir. Tezde, tasavvufun önemli kavramları hakkında kitapta yer alan örnekler ve günümüz toplumundaki hayat tarzı ve yaklaşımlar karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Çağımızın getirdiği modernleşme akımı sonucunda toplumumuzda dini hassasiyeti olan kesimlerde bile giderek daha çok kendisini hissettiren dünyevileşme eğilimine yer verilerek, eserde yer alan örneklerle aradaki farklılıklar ortaya konulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Egyptian scholar Abdülvehhâb al-Şa'rânî is a versatile Sufi who has an important place in the history of Sufism and is also known in our country. Sufism had a very important place in the religious life of Egypt in the 16th century, when he lived. In addition, at that time, the administration of Egypt passed from the Mamluks to the Ottoman Empire. Therefore, Şa'rânî's education and Sufism journey, who lived in a very active political period, were equally intense and productive. This study is based on the work named Tabakâtü'l-Kübrâ, which is among the most important works of Şa'rânî, which describes the scholars and mystics from various countries of the Islamic world that the author came to know about, who lived in a period of approximately 930 years from the beginning of Islam. This work includes the thoughts, life philosophies, religious lifestyles, worship, morals and miracles of scholars and Sufis. Their devotion and faith in Allah are exemplary for all Muslims. Imam-i Şa'rânî has discussed all the people in the book with their most striking features and words. He stated that his purpose in writing this work was to introduce a community immersed in Sufism and to explain their manners in all detail. When the lives of the scholars and Sufis in the book are examined, it can be easily observed that the lifestyle of the Islamic community today is very different. These differences will be touched upon in our thesis. The love these people feel for Allah, the obedience they show, their meticulous compliance with the rules set by Allah, the ways they follow when struggling with their souls, their generosity, their lack of interest in the world, their intense prayers, their sensitivity towards what is haram and halal, and their decency in human relations are important examples for everyone. In the thesis, an attempt was made to compare the examples in the book about the important concepts of Sufism and the lifestyle and approaches in today's society. As a result of the modernization movement brought by our age, the secularization tendency, which is increasingly felt even in religiously sensitive segments of our society, is included, and the differences are intended to be revealed with the examples in the work.