TBMM Türk–Alman Parlamentolar Arası Dostluk Grubu'nun sivil toplum ve kamu diplomasisi açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the Turkish grand national assembly Turkish-German Inter-Parliamentary Friendship Group in terms of civil society and public diplomacy
  1. Tez No: 868713
  2. Yazar: ÖZNUR KINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetişim ve Sivil Toplum Kuruluşları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, parlamentolar arası dostluk gruplarının sivil toplum ve kamu diplomasisindeki rolünü ve etkisini incelemektedir. Tez, Türkiye – Almanya ilişkileri üzerinden özel bir vaka çalışması olarak bu konuyu detaylı bir şekilde ele almaktadır. Çalışmanın temel problemi, parlamentolar arası dostluk gruplarının sivil topluma katkıları ve kamu diplomasisindeki rolünün net bir şekilde anlaşılmamış olmasıdır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, bu grupların sivil topluma ve kamu diplomasisine katkılarını ve etkilerini araştırmak ve analiz etmektir. Tez, nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Türkiye – Almanya parlamentolar arası dostluk grubu üzerinde yapılan derinlemesine bir kaynak inceleme çalışması yoluyla, dostluk gruplarının sivil toplumla etkileşimini ve kamu diplomasisine olan katkılarını analiz etmiştir. Bulgular, dostluk gruplarının farklı alanlarda (lobicilik, sosyal, eğitim, kültürel, ekonomik ve sağlık diplomasisi) etkili olduğunu ve sivil toplumun devletler arası ilişkilerde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Çalışmanın sonucunda, sivil toplum kuruluşlarının ve dostluk gruplarının kamu diplomasisindeki öneminin altı çizilmiş ve bu kuruluşların devletler arası ilişkilerde köprü görevi gördüğü vurgulanmıştır. Ayrıca, dostluk gruplarının karşılaştığı zorluklar ve olumsuzluklar da ele alınmıştır. Sonuç olarak, dostluk gruplarının sivil toplum ve kamu diplomasisindeki rolünün daha da güçlendirilmesi ve etkinleştirilmesi için çeşitli öneriler sunulmuştur. Bu öneriler, dostluk gruplarının ve sivil toplum kuruluşlarının etkili bir şekilde organize olmalarını, daha fazla kaynak sağlanmasını ve kamu diplomasisinin bir parçası olarak daha aktif bir şekilde çalışmalarını içermektedir. Bu çalışma, sivil toplumun ve parlamentolar arası dostluk gruplarının kamu diplomasisi ve sivil toplumdaki önemini vurgulamakta ve bu alanda daha fazla araştırma ve çalışmanın gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the role and impact of Inter-Parliamentary Friendship Groups in civil society and public diplomacy. Focusing on the specific case of Turkey-Germany relations, the thesis delves deeply into this subject matter. The main issue addressed in the study revolves around the unclear understanding of the contributions of Inter-Parliamentary Friendship Groups to civil society and their significance in public diplomacy. Consequently, the study seeks to explore and analyze the contributions and effects of these groups on civil society and public diplomacy within this context. The thesis employed a qualitative research approach. Through an in-depth examination of sources concerning the Turkey-Germany Inter-Parliamentary Friendship Group, it analyzed the interaction between Friendship Groups and civil society, as well as their contributions to public diplomacy. The findings indicate that Friendship Groups are effective in various areas (lobbying, social, educational, cultural, economic, and health diplomacy) and highlight the significant role of civil society in interstate relations. As a result of the study, the significance of Civil Society Organizations and Friendship Groups in public diplomacy has been underscored, emphasizing their role as bridges in intergovernmental relations. Furthermore, the challenges and adversities encountered by Friendship Groups have been addressed. Consequently, various recommendations have been proposed to further strengthen and activate the role of civil society and Friendship Groups in public diplomacy. These recommendations entail effective organization of Friendship Groups and Civil Society Organizations, increased resource allocation, and more proactive engagement within the framework of public diplomacy. This study highlights the importance of civil society and Inter-Parliamentary Friendship Groups in public diplomacy and underscores the necessity for further research and initiatives in this field.