Gelir eşitsizliği, grup statüsü ve olay değerliğinin empatik değerlendirmelere etkisi
The effects of income inequality, group status and event valence on empathic evaluations
- Tez No: 868739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANTÜRK AKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gelir eşitsizliğinin olumsuz ekonomik etkilerinin yanında sosyal etkileri de kaçınılmazdır. Bu sosyal etkileri daha iyi anlamak için empati yol gösterici olabilir. Bundan ötürü bu çalışma gelir eşitsizliğinin empatik değerlendirmeler üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Empatik değerlendirmeleri ölçmek için ilk olarak olumlu ve olumsuz olaylar pilot çalışma yapılmıştır. Ardından gelir eşitsizliğinin empatik değerlendirmeler üzerindeki etkisinin incelendiği asıl çalışma yapılmıştır. Deneysel bir çalışma olan bu çalışmada araştırma deseni 2 (Gelir düzeyi: yüksek gelir koşulu ve düşük gelir koşulu) x 2 (Grup statüsü: iç grup ve dış grup) x 2 (Olay değerliliği: olumsuz olay ve olumlu olay) olarak oluşturulmuştur. İlk olarak katılımcılar düşük gelir ve yüksek gelir manipülasyonuna uğramış ve ardından empatik değerlendirmeler ölçülmüş ve son olarak Sosyal Baskınlık Yönelimi ölçeğini tamamlamışlardır. Çalışmanın analizi için Tekrarlı Ölçümler ANOVA kullanılmıştır. Çalışma sonucunda dış gruba yönelik olumlu olaylar daha olumsuz değerlendirilirken olumsuz olaylar ise daha olumlu değerlendirilmiştir. Bu farklılık ise düşük gelir koşulundaki katılımcılarda daha güçlü bir şekilde gözlemlenmiştir. Yani dış gruba yönelik karşıt empatik değerlendirmeler, katılımcılar dezavantajlı grupta olduğunda daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In addition to the negative economic effects of income inequality, social effects are inevitable. Empathy can serve as a guide for better understanding these social effects. Therefore, this study aimed to examine the impact of income inequality on empathic evaluations. First, positive and negative events were piloted to measure empathic evaluations. Then, the actual study was conducted to examine the effect of income inequality on empathic evaluations. In this experimental study, the research design was 2 (Income level: high-income condition and low-income condition) x 2 (Group status: ingroup and outgroup) x 2 (Event valence: negative event and positive event). First, participants underwent the low income and high-income manipulation, and then empathic evaluations were measured and finally they completed the Social Dominance Orientation scale. Repeated Measures ANOVA was used to analyze the study. As a result of the study, positive events towards the outgroup were evaluated more negatively, while negative events were evaluated more positively. This difference was observed more strongly in participants in the low-income condition. In other words, counter-empathic evaluations towards the outgroup were found to be higher when the participants were in the disadvantaged group.