Mesane kanserli hastalarda fibrin ile ilişkili yeni bir biyobelirteç olan serum dr-70 düzeyinin prognostik ve prediktif değeri
Prognostic and predictic value of serum DR-70 level, a new fibrin-related biomarker, in patients with bladder cancer
  1. Tez No: 912648
  2. Yazar: MUSAB ÜMEYİR KARAKANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÖZCAN, DOÇ. DR. MURAT DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Mesane kanseri tanı anında çoğunlukla erken evre olarak saptanmasına rağmen ileri evrede tanı koyulduğunda morbidite ve mortalitesi yüksek bir kanser türüdür. Çalışmamızdaki amacımız DR-70 proteininin mesane kanseri tanısında etkisini belirlemek ve hastalığın derecesi ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 60 adet mesane kanserli, 24 adet benign etiyolojiye bağlı makroskopik hematürisi olan kontrol hastasına ait serum örneği dahil edildi. Çeşitli dahil edilme ve dışlama kriterleri göz önünde bulunduruldu. Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemiyle toplanan serumlarda üreticiye ait yönerge doğrultusunda DR-70 seviyeleri U/mL olarak belirlendi. Mesane kanseri grubu ile kontrol grubu arasında DR-70 seviyesi karşılaştırıldı. Ayrıca mesane kanseri olan grup içerisinde kasa invaze olmayan patolojiye sahip hastalar ile kasa invaze hastalar arasında karşılaştırma yapıldı. DR-70'in makroskopik hematüriye sahip hastalarda mesane kanseri tanısını öngörmedeki etkisi belirlendi. İstatistiksel analizlerde MannWhitney U-testi, negatif ve pozitif prediktif değerleri belirlemek için ki-kare testi kullanıldı. Mesane kanseri ve tümör derecesini öngörmede DR-70 için en uygun kesme değeri receiver operating characteristic (ROC) analizi ile belirlendi. Bulgular: Mesane kanseri grubunun 52'si (%86,6) erkek iken 8'i (%13,3) kadındı. Benign makroskopik hematüri etiyolojili kontrol grubunda ise hastaların 18'i (%75) erkek iken 6'sı (%25) kadındı. Serum örneklerinde ELISA yöntemiyle çalışılan sonuçlara göre mesane kanseri grubunda ortanca DR-70 seviyesi 1,08 U/mL (0,48- 8,5) olarak saptanırken kontrol grubunda ise 0,89 U/mL (0,29-1,76) olarak saptanmıştır. Bu sonuçlara göre mesane kanseri grubunda DR-70 seviyesi kontrol grubundan istatiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek saptanmıştır. (p=0,012) Cutoff değeri 1 U/mL olarak alındığında, ROC curve analizine göre DR-70 mesane kanseri belirlemede %73,3 sensitivite, %66,7 spesifiteye sahiptir. Chi-Square testiyle hesaplanan 1 U/mL cut-off değerinde DR-70 kanseri öngörmede %84,6 pozitif prediktif değere sahipken %50 negatif prediktif değere sahiptir. Öte yandan yüzeyel mesane kanseri (Ta, T1) hastalarının ortanca DR-70 seviyesi 1,06 U/mL (0,48-4,09) iken invaziv mesane kanseri (T2) hastalarının ortanca DR-70 seviyesi 2,66 U/mL (0,57-8,5) olarak bulunmuştur. Bu sonuçlara göre invaziv mesane kanseri hastalarının DR-70 seviyesi kasa invaze olmayan mesane kanseri hastalarının DR-70 seviyesinden istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. (p=0,021) Fisher's Exact Testiyle hesaplanan 1,1 U/mL cut-off değerinde DR-70 invaziv mesanede kanserini öngörmede %30,8 pozitif prediktif değere sahipken %91,2 negatif prediktif değere sahiptir. Sonuç: DR-70 proteinin seviyesi mesane kanserli hastalarda kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak artmıştır ve kas invazyonu olan grupta daha yüksek ölçülür.
Özet (Çeviri)
Aim: Despite being predominantly diagnosed at an early stage, bladder cancer has high morbidity and mortality rates when diagnosed at an advanced stage. The aim of our study is to determine the effect of DR-70 protein in the diagnosis of bladder cancer and to evaluate its relationship with the grade of the disease. Material-Methods: Serum samples from 60 patients with bladder cancer and 24 control patients with macroscopic hematuria of benign etiology were included in the study. Various inclusion and exclusion criteria were considered. DR-70 levels in the sera, collected using the ELISA method, were determined in U/mL according to the manufacturer's instructions. DR-70 levels were compared between the bladder cancer group and the control group. Additionally, a comparison was made between patients with non-muscle-invasive bladder cancer and those with muscle-invasive disease. The effectiveness of DR-70 in predicting bladder cancer in patients with hematuria was determined. In statistical analyses, the Mann-Whitney U test was used, and the chisquare test was employed to determine the negative and positive predictive values. The optimal cut-off value for DR-70 in predicting bladder cancer and tumor grade was determined using ROC analysis. Results: In the bladder cancer group, 52 patients (86.6%) were male and 8 (13.3%) were female. In the benign macroscopic hematuria group, 18 patients (75%) were male and 6 (25%) were female. According to the results obtained from the ELISA method, the median DR-70 level in the bladder cancer group was found to be 1.08 U/mL (0.48- 8.5), while it was 0.89 U/mL (0.29-1.76) in the control group. These results indicate that the DR-70 level was significantly higher in the bladder cancer group compared to the control group (p=0.012). With a cut-off value of 1 U/mL, ROC curve analysis showed that DR-70 had a sensitivity of 73.3% and a specificity of 66.7% in detecting bladder cancer. At the 1 U/mL cut-off value calculated using the Chi-Square test, DR70 had an 84.6% positive predictive value and a 50% negative predictive value in predicting cancer. On the other hand, the median DR-70 level was 1.06 U/mL (0.48- 4.09) in patients with non-muscle-invasive bladder cancer (Ta, T1) and 2.66 U/mL (0.57-8.5) in patients with invasive bladder cancer (T2). These results show that the DR-70 level was significantly higher in patients with invasive bladder cancer compared to those with non-muscle-invasive bladder cancer (p=0.021). At the 1.1 U/mL cut-off value calculated using Fisher's Exact Test, DR-70 had a positive predictive value of 30.8% and a negative predictive value of 91.2% in predicting muscle-invasive bladder cancer. Conclusion: The level of DR-70 protein significantly increased in patients with bladder cancer compared to the control group and was higher in the group with muscle invasion.