Endojen ve reaktif depresyonda tekrarlayıcı transkranial manyetik stimülasyonun (RTMS)etkinliği
The efficacy of repetitive transcranial magnetic stimulation R(TMS) in endogenous and reactive depression
- Tez No: 391043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş: Biyolojik bir tedavi yöntemi olan tekrarlayıcı transkraniyal manyetik stimülasyon (rTMS) ile ilgili araştırmalar hızla sürmektedir. Depresyon tipleri üzerine etkinliği konusu bilinmemektedir. Çalışmada, tedaviye dirençli depresyonda rTMS uygulamasının endojen ve reaktif depresyon tipleri üzerine etkinliğinde farklılık olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu retrospektif çalışmada tedaviye dirençli 32 (18 endojen, 14 reaktif) majör depresyon olgusunun sosyodemografik ve klinik verileri incelenmiştir. Olgulara sol dorsolateral prefrontal korteks üzerinden motor eşik değerinin %120?si şeklinde, 10-Hz frekanslı rTMS uygulanmıştır. Uygulama 4 hafta boyunca haftada 5 gün sürmüştür. Depresyon ve anksiyete şiddeti ise BDE, HAM-D, HAM-A ölçekleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: İki grup arasında tedavi öncesinde ve sonrasında istatiksel bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: The researches regarding repetitive transcranial magnetic stimulation which is a kind of biological theraphy are on progress. Its effects on depression subtypes are still unknown. We aimed to determine the efficacy of rTMS in treatment-resistant depression and compare the effectiveness in endogenous and reactive subtypes of depression. Method: In this retrospective study, sociodemographic and clinical data of 32 patients (18 endogenous, 14 reactive) with treatment-resistant depression were analysed. The rTMS intensity was set at 120%of the motor threshold and the stimulations were given to the left prefrontal cortex with the 10-Hz stimulation 5 days a week throughout a month. Severity of depression and anxiety were evaluated wtih Beck Depression Inventory (BDI), Hamilton Depression Rating Scale and Hamilton Anxiety Rating Scale. Results: The groups were similar pre and post treatment (p>0.05).