Ardahan üniversitesi kampüs binaları için optimum hibrityenilenebilir enerji üretim sistemlerinin belirlenmesi
Determination of the optimum hybrid renewable powergenerating systems for campus buildings of Ardahan university
  1. Tez No: 868783
  2. Yazar: KADİR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nüfus artışı ve sanayileşmenin artması nedeniyle dünya enerji tüketimi artmaktadır. Geleneksel enerji kaynakları, sera gazı emisyonu ve yüksek yaşam döngüsü maliyetleri gibi zorlukları dikkate alarak bu gereksinimleri karşılayamaz durumdadır. Fosil kaynaklı yakıtların hem tükenebilir olması hem de elektrik enerjisi üretim sürecinde ortaya çıkan CO2'nin küresel anlamda ozon tabakasına zarar vermesi ve buna bağlı iklim değişimlerine sebep olması ciddi sorun oluşturmaktadır. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı giderek daha popüler hale gelmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları, özellikle elektrik sektöründe artan enerji tüketiminin karşılanmasında geleneksel kaynaklara uygun alternatiflerdir. Son yıllarda artan enerji talebinin karşılanması ve küresel ısınmayla mücadele amacıyla yenilenebilir enerji kullanım oranının arttırılması ülkelerin önemli hedeflerinden biri haline gelmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının depolama dışında geleneksel fosil bazlı kaynaklarla da entegre edilmesi Hibrit Yenilenebilir Enerji Sistemlerini (HYES) ortaya çıkarmaktadır. Minimum yatırım ve işletme maliyetlerine ulaşmak ve aynı zamanda teknik ve emisyon kısıtlamalarını karşılamak için HYES ekipmanının optimal boyutu belirlenmelidir. Bu tez çalışmasında, Ardahan üniversitesi kampüs içinde yer alan binaların elektrifikasyonu için hibrit yenilenebilir enerji sistemleri tasarlanmış ve en iyi ekonomik ve çevresel sonuçlar elde etmek için çıktılarının optimize edilmesi amacıyla Hybrid Optimization Model for Electric Renewables (HOMER) programı kullanılmıştır. En ekonomik tasarım birim enerji maliyeti 966.000$ ile sadece güneş enerjisi kullanan şebeke bağlantılı sistem olurken, en uygun maliyetli tasarım ise yaklaşık 0,005 $/kWh ile güneş enerjisi ve hidroelektrikten oluşan bağımsız sistem oldu. Çevre açısından ise tam tersine, şebekeli sistemler daha az karbondioksit salınımına neden olurken, şebekeden bağımsız sistemler daha fazla karbondioksit salınımına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
World energy consumption is increasing due to population growth and increased industrialization. Conventional energy sources cannot meet requirements such as greenhouse gas emissions and high life cycle costs. It is a serious problem that fossil energy sources are both depletable and that the CO2 released during the electrical energy generation process damages the global ozone layer and causes climate changes. For this reason, the use of renewable energy sources has become increasingly popular. Renewable energy sources are suitable alternatives to conventional sources to meet the increasing energy consumption, especially in the electricity sector. In recent years, increasing the use of renewable energy in order to meet the increasing energy demand and fight against global warming has become one of the important goals of countries. Integrating renewable energy resources with conventional fossil-based resources, creates Hybrid Renewable Energy Systems (HYES). The optimal size of HYES equipment must be determined to achieve minimum investment and operating costs and meet technical and emission constraints. In this thesis, hybrid renewable energy systems were designed for the electrification of buildings within the Ardahan University campus and the Hybrid Optimization Model for Electric Renewables (HOMER) program was used to optimize their outputs to obtain the best economic and environmental results. The most economical design was the grid-connected system using only solar energy with a cost of $966,000, while the most cost-effective design was the off-grid system consisting of solar energy and hydroelectricity with approximately $0.005/kWh. In terms of the environment, on the contrary, networked systems cause less CO2 emissions, while off-grid systems cause more CO2 emissions.