Sürdürülebilir yağış suyu tesislerinin projelendirilmesi; Meles Havzası örneğinde bir uygulama
Designing sustainable rainwater facilities; an application in the case of the Meles Basin
- Tez No: 868789
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF HEPCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tez çalışması kapsamında, İzmir kenti Meles Havzası sınırlarında yer alan 553 ha yüz ölçümüne sahip D-1 Mikro havzasında yüzey akışa geçen yağış suyu miktarı hesaplanarak, sürdürülebilir yağış suyu tesislerinin (LİD) yüzey akış miktarı ve dolayısı ile geleneksel alt yapı ağları üzerine etkisi ortaya konulmuştur. Simülasyon çalışmalarını gerçekleştirmek için ArcGIS programı ile sırası ile arazi kullanımı, yükselti, eğim ve akış analizi yapılarak, D-1 mikro havzası 11 alt bölgeye ayrılarak, arazi kullanımlarında bulunan yüzeyler ve yüzeylere düşen yağış suyu miktarı belirlenmiştir. SWMM programına entegre edilen analiz sonuçları ile 5 yağış suyu tesisi (LİD) etkinliğini incelenmiştir. Yapılan çalışmada performansı değerlendirilen 5 farklı LID uygulamasından %48.64 oranıyla yağış suyu hacmini azaltan yeşil çatılar, daha sonra geçirimli kaplama (%15.41), yağmur varili (%13.65) yağmur bahçesi (%12.39) ve biyolojik hendeklerdir (%9.92) olduğu belirlenmiştir. Simülasyon sonuçlarına göre D-1 mikro havzasında 109.589m³ suyun, yağış suyu tesisleri ile %45.61 oranında azaltıldığı sonucuna varılmıştır. Bu tesisler, kentsel alanlarda geleneksel altyapıya alternatif olarak kullanılabilirliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As part of the thesis study, it was calculated the amount of rainwater passed into the surface stream in the D-1 Micro Basin of 553 hectares, located in the border of the Meles Basin in the city of Izmir, and the effect of sustainable rainwater plants (LIDs) on the surface flow volume and, consequently, on traditional sub-construction networks. In order to carry out the simulation work, the ArcGIS program determined the amount of rainfall falling on surfaces in the D-1 micro basin by analyzing land use, elevation, slope and flow respectively. The SWMM integrated the results of the analysis into the programme and examined the effectiveness of five rainwater plants (LID). Out of five different LID applications evaluated in the study, green roofs reduced the volume of rainwater by 48.64%, followed by permeable coating (15.41%), rainforest (13.65%) and rainforests (12.39%) and biological reservoirs (9.92%). According to the results of the simulation, 109.589 m³ of water in the D-1 micro basin was reduced by 45,61% with rainwater installations. These facilities have been identified as alternatives to traditional infrastructure in urban areas.