Ambalajsız satışa sunulan ballarda kloramfenikol varlığının araştırılması
Investigation of chloramphenicol presence in unpacked honey
  1. Tez No: 868889
  2. Yazar: SERDAR BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bal, besinsel ve apiterapi özellikleri ile vazgeçilmez bir gıdadır. Arıcılıkta ve çevre sağlığında kullanılan ilaçlar ve diğer bütün kimyasallar bala geçebilmekte ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Baldaki önemli kalıntı sorunlarından biri antibiyotik varlığıdır. Bu çalışmada, arıcılıkta kullanımı yasak olan ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından Grup 2A sınıfında tanımlanan, insan sağlığı üzerinde aplastik anemi, lösemi ve gri bebek sendromu gibi olumsuz etkileri bulunan kloramfenikolün ambalajsız olarak satılan ballardaki varlığı araştırılmıştır. Bu amaçla, pazar, market, şarküteri, doğal/yöresel ürün satış noktalarından, ambalajsız olarak satışa sunulan ürünlerden seçilmiş olan 105 adet bal örneği toplanarak UPLC-MS/MS yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, analize alınan 105 adet örneğin dördünde (%3,81) kloramfenikol tespit edilmiştir. İncelenen diğer bal örneklerinin kloramfenikol içermemeleri nedeniyle gıda güvenliği açısından risk taşımadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Honey is an indispensable food with its nutritional and apitherapy properties. Medicines and all other chemicals used in beekeeping and environmental health can pass into honey and negatively affect human health. One of the major residue problems in honey is the presence of antibiotics. In this study, the presence of chloramphenicol, which is prohibited for use in beekeeping and defined as Group 2A by the International Agency for Research on Cancer and has negative effects on human health such as aplastic anemia, leukemia and gray baby syndrome, was investigated in honey sold unpackaged. For this purpose, 105 honey samples selected from markets, supermarkets, delicatessens, natural/local product sales points, and products offered for sale without packaging were collected and analyzed by the UPLC-MS/MS method. As a result, chloramphenicol was detected in four (3.81%) of 105 samples analyzed. It was observed that the other honey samples examined did not pose a risk in terms of food safety because they did not contain chloramphenicol.