İskenderun Körfezi'nden avlanan aslan balığının(Pterois volitans L., 1758) yaş, büyüme, beslenme ve üreme özellikleri
Age, growth, feeding and reproduction of red lionfishPterois volitans (L., 1785) fished from in İskenderun Bay
- Tez No: 868910
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA AYHAN DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada kırmızı aslan balığı Pterois volitans (Linnaeus, 1758)'ın yaş, büyüme, beslenme ve üreme özellikleri incelenmiştir. Mart 2018 ve Nisan 2019 tarihleriarasında, İskenderun Körfezi'nin güney kıyılarından uzatma ağları ve olta kullanan balıkçılardan ve dalarak zıpkınla toplam 87 birey toplanmıştır. Yaş tayinleri otolit kullanarak yapılmış ve bireyler 1-7 yaşlar arasında tespitedilmiştir. Bireyler 14,2-35,5 cm arasında dağılım göstermiştir. Cinsiyet oranı dişiler lehine 1:1,41 oranında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Age, growth, reproductive and food of Pterois volitans (Linnaeus, 1758) red lionfish were studied. A total of 87 specimens were collected from commercial drift net, angling fisheries and diving with hand net southern coast of the Iskenderun Bay between March 2018 and April 2019. Age was determined by reading whole sagittal otoliths. Fish ranged from14.2 to 35.5 cm in total length, which corresponded to fish between 1 to 7 years old.