Investigating the effects of cooperative learning techniques on EFL learners' reading comprehension and autonomy using children's literature
İşbirlikli öğrenme tekniklerinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin okuduğunu anlama ve özerkliğine etkilerinin çocuk edebiyatı kullanarak araştırılması
  1. Tez No: 868927
  2. Yazar: SHAFAG ISKANDAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, işbirlikli öğrenme tekniklerinin özel okulda yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin okuduğunu anlama ve özerkliği üzerindeki etkilerini belirlemek ve öğrencilerin özerklik gelişimleriyle ilgili işbirlikli öğrenme etkinliklerine ilişkin algılarını ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Bu yarı deneysel çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Nicel verileri toplamak için Öğrenci Özerkliği Anketi ve ön ve son okuduğunu anlama testleri kullanılmış, nitel verileri elde etmek için ise yansımalardan yararlanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında 17 altıncı sınıf öğrencisi bulunmaktadır (n=34). Öğrenciler altı hafta boyunca edebiyat temelli işbirlikli öğrenme etkinliklerini kullanarak eğitim almışlardır. Bulgular, deney grubunun okuma öncesi ve sonrası test puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu, kontrol grubunun puanlarında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Çalışma, öğrenci özerkliği bağımlı değişkeninde kontrol ve deney grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar ortaya koymasa da, deney grubunda öğrencilerin özerkliklerinin bir dereceye kadar geliştiğini göstermiştir. Yansımaların analizi, öğrencilerin işbirlikli öğrenme etkinliklerine ilişkin olumlu algılara sahip olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin okuduğunu anlama ve özerkliğinin, çocuk edebiyatından özgün edebi metinlerle hazırlanan işbirlikli öğrenme etkinlikleriyle geliştirilebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the effects of cooperative learning techniques on private school EFL learners' reading comprehension and autonomy and to find out the learners' perceptions of cooperative learning activities related to their autonomy development. Both quantitative and qualitative research methods were adopted in this quasi-experimental study. The Learner Autonomy Questionnaire and pre- and post-reading comprehension tests were employed to gather quantitative data, and reflections were utilized to obtain qualitative data. There were 17 sixth-grade students in both experimental and control groups (N=34). Students received instruction over six weeks utilizing literature-based cooperative learning activities. The findings revealed that there was a statistically significant difference in the experimental group's pre- and post-reading test scores, whereas the control group's scores were not statistically significant. Although the study did not yield statistically significant differences between the control and the experimental groups on the dependent variable of learner autonomy, it indicated that in the experimental group, learners' autonomy improved to some extent. The analysis of the reflections revealed that learners had positive perceptions of cooperative learning activities. The study suggested that EFL learners' reading comprehension and autonomy can be enhanced through cooperative learning activities prepared with authentic literary texts from children's literature to some level.