İlköğretim matematik öğretmen adaylarının kesirleri öğretme bilgilerini ölçmeye yönelik test geliştirme uygulama ve değerlendirme
Development implementation and evaluation of a test to measure prospective primary school mathematics teachers' knowledge of teaching fractions
  1. Tez No: 868930
  2. Yazar: KENAN KONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Bu çalışmada matematik öğretmen adaylarının kesirler konusuna yönelik pedagojik alan bilgilerinin ölçülmesine yönelik kesirleri öğretme bilgisi testinin geliştirilmesi ve geliştirilen bu testin geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın bir diğer amacı, geliştirilen kesirleri öğretme bilgisi testi (KÖBT) aracılığıyla ilköğretim matematik öğretmen adaylarının testten aldıkları puanların genel akademik not ortalamalarına ve cinsiyetlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Kesirleri öğretme bilgisi testi altı aşamada geliştirilmiştir. Birinci aşamada araştırmacı ve matematik eğitimi uzmanı tarafından 30 maddelik test oluşturulmuştur. İkinci aşamada oluşturulan 30 maddelik test dört matematik eğitimcisi, altı matematik öğretmeni, bir ölçme değerlendirme uzmanı ve bir dil uzmanı tarafından incelenmiştir. Uzmanlardan gelen dönütler doğrultusunda gerekli revizeler yapılmıştır. Üçüncü aşamada kesirleri öğretme bilgisi testinde yer alan 30 maddenin sadece pür matematik bilgisiyle cevaplanıp cevaplanmayacağını kontrol etmek amacıyla temel matematik derslerinden başarılı, matematik öğretimine ilişkin dersleri almamış ve matematik öğretim tecrübesi bulunmayan ilköğretim matematik eğitimi lisans programı 1. sınıfta öğrenim gören 22 matematik öğretmen adayı ile uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda iki maddenin düzeltilmesine ve üç maddenin test kapsamından çıkarılmasına karar verilmiştir. Dördüncü aşamada 27 maddelik testin hedef kitlede yer alan bireyler üzerinde nasıl çalıştığının görülmesi amacıyla ilköğretim matematik eğitimi lisans programı 4. sınıfta öğrenim gören 33 matematik öğretmen adayı ile bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında uygulama yapılan 2 matematik öğretmen adayı ile ayrıca mülakat yapılmıştır. Gerçekleştirilen uygulama ve mülakatlar sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda maddelerde gerekli revizeler yapılmıştır. Beşinci aşamada klasik test kuramına göre madde ve test istatistiklerini hesaplamak amacıyla dört farklı devlet üniversitesinde ilköğretim matematik eğitimi lisans programı 4. sınıfta öğrenim gören 202 matematik öğretmen adayına 20 maddelik test uygulanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda en iyi çalışan 20 madde seçilerek kesirleri öğretme bilgisi testine son hali verilmiştir. Son olarak geliştirilen KÖB testine yönelik katılımcıların cinsiyet ve genel akademik başarılarının KÖB testinden aldıkları ortalama puanlarla ilişkisini belirlemek amacıyla 12 farklı devlet üniversitede ilköğretim matematik eğitimi lisans programı 4. sınıfta öğrenim gören 552 ilköğretim matematik öğretmen adayı ile uygulama yapılmıştır. 552 ilköğretim matematik öğretmen adayının kesirleri öğretme bilgisi test puanı hesaplanmıştır. Ardından, bu puanların matematik öğretmen adayların genel akademik not ortalamalarına ve cinsiyetlerine göre farklılık gösterip göstermediği Pearson Korelasyon Katsayısı hesaplanarak ve bağımsız gruplar t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, matematik öğretmeni adaylarının genel akademik not ortalamalarına göre kesirleri öğretme bilgisi testi puanlarında pozitif, yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ancak cinsiyetin tek başına istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular literatür bağlamında tartışılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları ve edinilen deneyimler doğrultusunda, ilgililere ve bu alanda araştırma yapacak olan araştırmacılara çalışmanın sonunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to develop a test for measuring the pedagogical content knowledge of prospective mathematics teachers regarding fractions and to conduct validity and reliability studies for this test. Another aim of this study was to examine whether the scores obtained by prospective elementary mathematics teachers on the developed Fractions Teaching Knowledge Test (FTKT) show a statistically significant difference according to their overall academic grade point averages and gender. The Fractions Teaching Knowledge Test was developed in six stages. In the first stage, a 30-item test was created by the researcher and a mathematics education expert. In the second stage, the 30-item test was reviewed by four mathematics educators, six mathematics teachers, one assessment and evaluation expert, and one language expert. Necessary revisions were made based on feedback from the experts. In the third stage, to check whether the 30 items in the Fractions Teaching Knowledge Test could be answered solely with pure mathematical knowledge, an application was conducted with 22 first-year prospective mathematics teachers from an elementary mathematics education undergraduate program who had succeeded in basic mathematics courses but had not taken courses related to mathematics teaching and had no experience in teaching mathematics. Based on the findings obtained from this application, it was decided to revise two items and remove three items from the test. In the fourth stage, to see how the 27-item test worked on individuals in the target group, an application was conducted with 33 fourth-year prospective mathematics teachers from an elementary mathematics education undergraduate program. Additionally, interviews were conducted with 2 of the prospective mathematics teachers who participated in the application. Necessary revisions to the items were made based on the findings obtained from these applications and interviews. In the fifth stage, to calculate item and test statistics according to classical test theory, a 20-item test was administered to 202 fourth-year prospective mathematics teachers from elementary mathematics education undergraduate programs at four different state universities. Based on the findings, the best-performing 20 items were selected, and the final version of the Fractions Teaching Knowledge Test was created. Finally, in the sixth stage, to determine the relationship between participants' gender and overall academic achievement and their average scores on the FTKT, an application was conducted with 552 fourth-year prospective mathematics teachers from elementary mathematics education undergraduate programs at 12 different state universities. The Fractions Teaching Knowledge Test scores of the 552 prospective mathematics teachers were calculated. Then, these scores were analyzed using the Pearson Correlation Coefficient and independent samples t-test to see if they varied according to the prospective mathematics teachers' overall academic grade point averages and gender. The analysis revealed a positive, high, and statistically significant relationship between the prospective mathematics teachers' overall academic grade point averages and their FTKT scores. However, gender alone did not constitute a statistically significant difference. The findings were discussed in the context of the literature. Based on the results and experiences gained from this study, recommendations were made to interested parties and researchers who will conduct studies in this field.