Türk mitolojisinde yer alan sembollerin grafik tasarım sanatına yansıması
Reflection of symbols in Turkish mythology on graphic design art
  1. Tez No: 868933
  2. Yazar: ŞEVVAL BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Mağara dönemlerinden günümüze ulaşan ilk sanat örnekleri, grafik tasarım alanı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Hem kültürel bilgi edinim sağlaması niteliğiyle hem de ilk görsel iletişim unsurları olmaları nedeniyle önemli sayılan bu kalıntılar, dönem insanının temel inanışları ve yaşam tarzları ile ilgili bilgi sunmaktadır. İlkel insanlar tarafından çizilen, karalanan bu semboller ve ifadeler mitolojiyle de sıkı sıkıya bağlıdır. Mitoloji, kültür ve sanat gibi ayrılmaz bir parça niteliğindedir. Kültürel bir olgu olan mitoloji, insanlık tarihiyle süregelen bir yapıdır. Geçmiş ve günümüz arasında kültürel ilişki kurar. Türk mitolojisi aracılığıyla edinilen bilgiler, geçmiş Türk kültürünü yansıttığı gibi günümüzde halen daha Türk sanat anlayışına yön vermektedir. Örneğin; grafik tasarım ürünlerinde bu sembollere rastalanılmaktadır. Bazı marka, kurum ve kuruşlara ait logo ve amblem tasarımlarında Türk mitolojisinde önemli yere sahip birçok sembol kullanılmaktadır. Bu amaçla konu ile ilgili literatür taraması ve eser/ürün taraması kullanılarak bilgiler ve görseller edinilmiştir. Türk mitolojisine ait örnekler araştırmacının örneklem yoluyla seçtiklerinden oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular içerik analiz yöntemiyle incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first art examples that have survived from the cave periods have an important place in the field of graphic design. These remains, which are considered important both because they provide cultural information and because they are the first visual communication elements, provide information about the basic beliefs and lifestyles of the people of the period. These symbols and expressions drawn and scribbled by primitive people are closely linked to mythology. Mythology, like culture and art, is an inseparable part. Mythology, a cultural phenomenon, is a structure that continues with human history. It establishes a cultural relationship between the past and the present. The information obtained through Turkish mythology reflects the past Turkish culture and still directs the understanding of Turkish art today. For example; these symbols can be found in graphic design products. In the logo and emblem designs of some brands, institutions and organizations, many symbols that have an important place in Turkish mythology are used. For this purpose, information and visuals were obtained by using literature review and work/product scanning on the subject. Examples of Turkish mythology were selected by the researcher through sampling. The findings obtained were analyzed and interpreted by content analysis method.