Babaların ve büyükbabaların tutumları, babalık rol algıları ve babaların çocuklarına olan ilgisinin incelenmesi
Examination of fathers' and grandfathers' attitudes, fatherhood role perceptions and fathers' interest in their children
  1. Tez No: 868932
  2. Yazar: FATMA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma babaların ve büyükbabaların çocuk yetiştirme tutumlarını, babalık rol algılarını ve babaların çocuklarına olan ilgisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 yılında Kayseri'de ikamet eden 4-6 yaş aralığın da çocuğu olan babalar ve onların babalarından oluşmaktadır. Araştırmanın örnekleminde belirli ölçütlere yer verildiği için amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışılacak babalar belirlenirken veri zenginliğini sağlamak amacıyla ayrıca kartopu örnekleme yöntemi de kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 315 baba ve onların kendi babası olmak üzere 315 büyükbaba araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada çocuk, babaların ve büyükbabaların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ''Babalar için Kişisel Bilgi Formu'', ''Büyükbabalar İçin Kişisel Bilgi Formu'', babaların ve büyükbabaların çocuk yetiştirme tutumlarını belirlemek üzere ''Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği – PARI'' ve babaların ve büyükbabaların babalık rolü algısını belirlemek amacıyla“Babalık Rolü Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Babaların çocuklarına yönelik ilgisini belirlemek amacıyla ''Çocuğa Yönelik Anne-Baba İlgisi Ölçeği'' kullanılmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistik programında, toplam puanlar da betimsel istatistikleri, ilişkisiz ölçümlerde t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiş olup; anlamlı çıkan farklılıklarda hangi gruplar arasında anlamlı farklılığın olduğunu belirlemek için Scheffe karşılaştırma testi kullanılmıştır. Değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını tespit edebilmek amacıyla ise Pearson Korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Yapılan istatistiklerde anlamlılık düzeyi olarak 30'dan küçükse düşük düzeyde, ,30-,70 arasında ise orta düzeyde ve ,70' den büyükse yüksek düzeyde ilişki olduğu belirtilmiştir. Babaların ve büyükbabaların çocuk yetiştirme tutumlarını, babalık rol algılarını ve babaların çocuklarına olan ilgisini incelemek amacıyla yapılan araştırma sonucunda, babalar ve büyükbabalar benzer bir bakış açısına sahip oldukları tespit edilmiştir. Betimsel istatistiklere bakıldığında babaların ve büyükbabaların daha çok demokratik tutum tercih etmesi ile birlikte çocuk yetiştirme tutumları arasında anlamlı bir farklılığın bulunduğu, aşırı kontrol ve katı disiplin faktörlerinde büyükbabaların daha yüksek puan aldıkları, demokratik tutum faktöründe ise babaların daha yüksek puan aldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Babaların aşırı kontrol faktörüne ilişkin tutumlarının, büyükbabaların aşırı kontrol ve katı disiplin faktörlerindeki tutumlarıyla ve babanın demokratik tutumu ile büyükbabanın demokratik tutumu arasında ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında babaların ve büyükbabaların babalık rol algıları arasında anlamlı bir farklılığın bulunduğu ve Olumlu Algılar, Çocuk Cinselliğinde Babalık Rolüne İlişkin Algı faktörlerinde ve BRAÖ Toplam puanlarında babaların daha yüksek puan aldıkları Olumsuz Algılar faktöründe ise büyükbabaların daha yüksek puan aldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Babaların babalık rolü algıları ile büyükbabaların babalık rolü algısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu büyükbabaların babalık rolüne ilişkin olumlu algıları artıkça babaların da olumlu algılarının arttığı; olumsuz algılarının artıkça babalarında olumsuz algılarının sonucuna ulaşılmıştır. Babaların çocuğa yönelik ilgilerine ilişkin değerleri incelendiğinde ise en yüksek ortalamaya“Kontrole Yönelik İlgi”faktörünün sahip olduğu görülmüştür. Davranış geliştirmeye yönelik ilgi faktöründe de yüksek ortalamalar elde ederken, okula yönelik ilgi faktöründe ise orta düzeyde puan ortalaması elde edilmiştir. Babaların çocuk yetiştirme tutumları ile çocuklarına yönelik ilgileri arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Babaların tutumları artıkça çocuğa yönelik ilgileri de artmıştır. Babaların babalık rolü algıları ile çocuklarına yönelik ilgileri arasındaki ilişkiye göre, babalık rolü algısı olumlu yönde artıkça babanın çocuğa yönelik ilgisi de artmıştır. Babalık rolündeki olumsuz algılar artıkça, babanın çocuğuna yönelik ilgisinin de azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate fathers' and grandfathers' child-rearing attitudes, perceptions of fatherhood, and fathers' interest in their children. The study group of the research consisted of fathers and their living fathers residing in Kayseri in 2021-2022 and having children aged 4-6. Purposeful sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used in the study sample due to the inclusion of certain criteria in the sample. The criteria of the study were the age of the children, the health status of the grandfathers, and their volunteerism. In order to ensure data richness, snowball sampling method was also used in determining the fathers to be worked with. Within the scope of the research, 315 fathers and their own fathers, making a total of 315 grandfathers, participated and constituted the sample of the research. In this research, in order to determine the demographic information of children and fathers,“Father's Personal Information Form”developed by the researcher, in order to determine the demographic information of fathers' fathers,“Grandfather's Personal Information Form”developed by the researcher,“Fatherhood Role Perception Scale”to determine the fathers' and grandfathers' perception of fatherhood role and“Family Life and Child-Rearing Attitude Scale - PARI”were used to determine the child-rearing attitudes of fathers and grandfathers.“Parent-Child Interest Scale”was used to determine the fathers' interest in their children. The data obtained were analyzed using a suitable statistical program. Total scores were analyzed with descriptive statistics, t-test and One-Way Variance Analysis (ANOVA) in unrelated measurements; Scheffe comparison test was used to determine which groups had a significant difference in significant differences. Pearson Correlation coefficient was calculated to determine whether there is a significant relationship between the variables. In the statistics, the significance level was determined as low level if it was less than 30, medium level if it was between 30-70, and high level if it was higher than 70.The research conducted to examine fathers' and grandfathers' parenting attitudes, perceptions of fatherhood roles, and their interests in their children revealed that fathers and grandfathers share a similar perspective. Descriptive statistics indicate a significant difference in parenting attitudes between fathers and grandfathers, with fathers showing a preference for more democratic attitudes. Grandfathers scored higher in the factors of excessive control and strict discipline, while fathers scored higher in the democratic attitude factor. The study also found that fathers' attitudes towards excessive control were associated with grandfathers' attitudes towards excessive control and strict discipline, as well as with the father's democratic attitude and the grandfather's democratic attitude. There was a significant difference in perceptions of fatherhood roles between fathers and grandfathers. Fathers scored higher in factors related to Positive Perceptions, Perceptions of Fatherhood Role in Child Sexuality, and Total BRAÖ scores, while grandfathers scored higher in the Negative Perceptions factor. Furthermore, a significant relationship was observed between fathers' perceptions of fatherhood roles and grandfathers' perceptions of fatherhood roles. As grandfathers' positive perceptions of fatherhood roles increased, fathers' positive perceptions also increased; conversely, as grandfathers' negative perceptions increased, fathers' negative perceptions also increased. Moreover, when the values regarding fathers' interests in children were examined, it was observed that the factor with the highest average was 'ControlOriented Interest'. While high averages were also obtained in the interest factor for behavior development, a moderate level of average score was obtained in the interest factor for school. A significant relationship was observed between fathers' parenting attitudes and their interests in their children. As fathers' attitudes increased, their interests in their children also increased. According to the relationship between fathers' perceptions of fatherhood roles and their interests in their children, as positive perceptions of fatherhood roles increased, fathers' interests in their children also increased. It was determined that as negative perceptions of fatherhood roles increased, fathers' interest in their children decreased.