Iraqi EFL 5th class high school students' preferences and perceptions about oral corrective feedback: Are there any gender differences?
Iraklı EFL 5. sınıf lise öğrencilerinin sözlü düzeltici geri bildirimle ilgili tercihleri ve algıları: Cinsiyet farklılıkları var mı?
  1. Tez No: 868937
  2. Yazar: ZAHRAA ALSALEH
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sözlü düzeltici geribildirim (OCF) sürecinin yabancı dil olarak İngilizce öğretimi (EFL) alanında önemli konulardan biri olduğu kanıtlanmış ve bunun sonucu olarak bu konu son yıllarda hem bu alanda çalışan araştırmacıların hem de öğretmenlerin dikkatini çekmiştir. Bu çalışmanın amacı, bir Irak bağlamında lise öğrencilerinin sözlü düzeltici geribildirimlere yönelik algılarını ve tercihlerini araştırmak ve bu öğrencilerin sınıf ortamında tercih ettikleri düzeltici geribildirim türlerine sahip olup olmadıklarını incelemektir. Ayrıca, cinsiyet farklılıklarının öğrencilerin tercihleri ve algıları üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Örneğin, öğrencilerin sözlü düzeltici geribildirim sürecine yönelik algıları, öğretmenleri tarafından düzeltilmeyi tercih etme durumları ve farklı sözlü düzeltici geribildirim türlerine olan tercihleri araştırılmıştır. Ardından, sınıfta kullanılan düzeltici geribildirim türleri incelenmiş ve öğrencilerin tercih ettikleri bu türlerin öğretmenlerin uygulamalarıyla eşleşip eşleşmediği gözlemlenmiştir. Bu amaçla, bu çalışmada nicel verilerle başlayıp nitel verilere geçiş yapan bir karma yöntemli sıralı tasarım kullanılmıştır ve veri toplamak için üç bölümlü bir anket, görüşme ve gözlem yöntemleri kullanılmıştır. Örneklem, devlete bağlı iki lisede dört farklı sınıfta bulunan toplamda 160 katılımcıdan (85 kadın, 75 erkek) oluşmaktadır. Bu katılımcılardan 8'i anket sonuçlarını doğrulamak ve geçerliliğini sağlamak amacıyla görüşmeye alınmıştır. Anketten elde edilen veriler betimsel istatistik analizi ile analiz edilmiş ve cinsiyete göre farklılıkları saptamak için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Görüşmeler, tümevarım içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Gözlemler ise, sınıfta kullanılan sözlü düzeltici geribildirim türlerinin ne sıklıkta ve yüzdelikte kullanıldığını gösteren bir frekans dağılım tablosu ile analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin çoğunluğunun sözlü düzeltici geribildirimin faydalı ve gerekli olduğuna inandığını ve öğretmenlerinden sınıfta önemli hataları için anında geribildirim almayı tercih ettiğini göstermektedir. Ayrıca, bulgular, cinsiyetlerine bakılmaksızın, katılımcıların 'öz-düzeltme'yi' tercih ettiklerini, 'akran düzeltmesi'nin' ise en az tercih ettikleri tür olduğunu gösterdi. Cinsiyet değişkeni incelendiğinde, kadın katılımcıların ilk iki tercihleri olarak 'üst-dilsel geribildirim' ve 'yeniden biçimlendirme' tercih ettikleri görülmüştür. Öte yandan, erkek katılımcılar 'doğrudan düzeltme' takiben 'söyletim' tercih etmişlerdir. Anlamlı fark sadece 'doğrudan düzeltme' türünde bulunmuş olup erkek katılımcılar bunu kadın katılımcılardan daha fazla tercih etmişlerdir. Görüşmelerde katılımcılar tercihlerini ve algılarını tercihlerinin nedenlerini açıklayarak doğrulamışlardır. Ayrıca, gözlemler, sınıfta en sık kullanılan türün 'yeniden biçimlendirme' olduğunu gösterirken, çalışmanın bulguları öğrencilerin tercihinin 'öz-düzeltme' olduğunu göstermiştir. Bu durum, öğretmenlerin gerçek uygulamalarının öğrencilerin sözlü düzeltici geribildirim türleri konusundaki tercihleriyle uyuşmadığını göstermektedir. Bu bulgulara dayanarak, ileriki çalışmalar için bazı sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The process of oral corrective feedback proved to be one of the important topics in EFL field. As a result, it has sparked the interest of both EFL researchers and teachers recently. The purpose of the present study is to investigate high school students' perceptions and preferences towards OCF in an Iraqi context and examine if these students are supplied with their preferable type of OCF in the classroom environment. Further, gender differences were examined to see if gender has an impact on the students' preferences and perceptions. To illustrate, their perceptions on the process of OCF, their preferences for being corrected by their teacher, and their preferences to different types of OCF were explored. Then, the types of OCF used in the classroom were examined to see if students' preferences for these types match their teachers' practices. To this end, a mixed method sequential design that starts with quantitative data and ends up with qualitative data was employed. The tools used in the study were a three-part questionnaire, interviews, and observation. The sample consisted of 160 5th class high school students (85 females, 75 males) from two public high schools in four classrooms and 8 of them were interviewed to confirm and validate the results of the questionnaire. Data obtained from the questionnaire was analysed by descriptive statistical analysis, and Mann-Whitney U test was used to find differences among male and female students. Interviews were analysed by means of inductive content analysis. Observations, on the other hand, were analysed by presenting the frequencies of OCF types used in the classroom in a frequency distribution table that shows frequencies and their percentage. Findings revealed that the majority of students believe in the usefulness and necessity of OCF, and they show positive perceptions on receiving immediate feedback for their major mistakes by their teacher in class. Regardless of their gender, participants show their preference for 'self-correction', while 'peer-correction' was their least preferable type. When gender variable was examined, female participants prefer 'metalinguistic clue' followed by 'recast' as their top two choices. On the other hand, male participants prefer 'explicit correction' followed by 'elicitation'. The significant difference was only found in 'explicit correction' type as males preferred it more than female participants did. Participants in the interviews confirm their preferences giving reasons for their choices. Further, observations showed that the most frequent type used in the classroom was 'recast' in time students showed their preference to have 'self-correction' which shows that teachers' actual practices do not match their students' preferences regarding the types of OCF. Based on this, some implications and suggestions for further study were presented.