Okul öncesi dönem çocuklarının toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına rol oynama yöntemiyle desteklenmiş eşit masal etkinliklerinin etkisinin incelenmesi
Examining the effect of equal fairy tale activities supported by role-playing method on gender stereotypes of preschool children
  1. Tez No: 868936
  2. Yazar: BİRGÜL BOZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukların cinsiyet eşitsizliğine yönelik kalıp yargılarında eşit masalların rol oynama tekniği ile desteklenerek planlanmış bütünleştirilmiş büyük grup etkinliklerinin etkisini tespit etmektir. Araştırmada kontrol grupsuz ön test-son test deseni kullanılmıştır. Deney grubunu; 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında Ankara il merkezinde bulunan resmi anaokulunun beş farklı sınıfında kayıtlı 81 çocuk oluşturmaktadır. Deney grubuna beş hafta boyunca, her haftanın pazartesi günü eşit masal anlatım etkinlikleri ve her salı günü aile katılımlı meslek tanıtımı olarak uygulama yapılmıştır. Araştırmanın verileri, onam ve kişisel bilgi formu ve Şıvgın (2015) tarafından geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Kalıp Yargılarını Ölçme Aracından elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde bağımlı grup T testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; uygulama öncesinde yapılın ön test verilerine göre çocukların görevler/ işler, meslekler, oyunlar, oyuncaklar alt boyutlarında cinsiyete ilişkin kalıp yargılarının olduğu, rol oynama ile desteklenerek anlatımı yapılan eşit masal etkinlikleri sonrasında çocukların kalıp yargılarında azalmanın olduğu ve cinsiyet eşitliği bağlamında olumlu değişimin meydana geldiği tespit edilmiştir. Okul öncesi eğitim programını oluşturan kazanım ve göstergeler doğrultusunda hazırlanan etkinliklerin içeriklerine, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramına yönelik planlamalar yapılması ve ebeveynlerinde bu konuda bilinçlendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of integrated large group activities planned by supporting equal fairy tales with role playing technique on children's stereotypes about gender inequality. In the study, pre-test-post-test design without control group was used. The experimental group consisted of 81 children enrolled in five different classes of an official kindergarten in Ankara city center in the 2022-2023 academic year. For five weeks, the experimental group received equal fairy tale telling activities on Monday of each week and a family involvement occupational presentation on Tuesday of each week. The data of the study were obtained from the personal information form and the“Gender Stereotypes Measurement Tool”developed by Şıvgın (2015). Dependent group t test was used to analyze the data obtained in the study. As a result of the research; according to the pre-test data before the application, it was determined that children had gender stereotypes in the sub-dimensions of tasks/ works, professions, games, toys, and after the equal fairy tale activities supported by role playing, there was a decrease in children's stereotypes and a positive change occurred in the context of gender equality. It was suggested that the content of the activities prepared in line with the achievements and indicators that make up the preschool education program should be planned for the concept of gender equality and that parents should be made aware of this issue.