النواسخ الفعلية وعملها في الآيات القرآنية والأبيات الشعرية
Kur'an-ı Kerim ve Arap şiirinde nevâsih fiillerinin işlevi
- Tez No: 868940
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada Arap dilindeki Nasih fiilleri tüm yönleri ve getirildikleri isim cümlesine olan etkileri incelendikten sonra araştırmada şiirler ve Kur'an ayetleri analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada araştırmacı, dil bilgisi uzmanlarının görüşlerini belirttiği ve konuya ilişkin temel delil olarak belirtilen en önemli şiir ve Kur'an ayetlerini analiz edip ayrıştırmada onların bakış açılarını tartıştığı bu konu hakkında bilgi toplama yöntemine dayanmaktadır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinici bölümde konun amaçları ve sorunları ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise dilbilimsel, deyimsel olarak transkripsiyon kavramı ve Arapça cümlenin oluşumu incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Nasih filleri, tanımları ve isim cümlesindeki işlevleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde Nasih fiillerin çekimlerinin her biri ayrı bir şekilde incelenmiştir. Beşinci bölümde ise Nasih fiillerden oluşan cümlelerin cümledeki yeri incelenmiştir. Son olarak altıncı bölümde, araştırmada şiirler ve Kur'an ayetleri detaylı bir şekilde incelenerek çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, after examining all aspects of abrogating verbs in the Arabic language and their effects on the nominal phrases in which they are brought, the poems and Quranic verses in the research were tried to be analyzed.The study consists of six chapters. In the 1st chapter, the aims and problems of the subject are discussed. In the 2nd chapter, the concept of transcription linguistically and idiomatically and the formation of the Arabic sentence are examined. In the 3rd chapter, abrogating verbs, their definitions and their functions in nominal sentences are discussed. In the 4th chapter, each conjugation of abrogating verbs is examined separately. In the 5th chapter, the place of sentences consisting of abrogating verbs was examined. Finally, in the 6th chapter, the poems and Quranic verses in the research were examined and analyzed in detail.