Öğretmenlerin e-öğrenmeye ilişkin hazır bulunuşluklarının incelenmesi
Investigation of teachers' readiness for e-learning
  1. Tez No: 868942
  2. Yazar: SEVDA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin e-öğrenmeye ilişkin hazır bulunuşluk düzeyleri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve internet tabanlı epistemolojik inançlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan toplam 165 öğretmen katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Demografik Bilgi Formu”,“Öğretmenleri E-öğrenmeye Hazır Bulunuşluk Ölçeği”,“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”ve“İnternet Tabanlı Epistemolojik İnançlar Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analiz sürecinde SPSS 25.0 programından faydalanılmış, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis Testi ve Spearman Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin e-öğrenmeye ilişkin hazır bulunuşluk düzeylerinin yaş gruplarına, branşlarına, görev yapılan okul kademesine, eğitim düzeylerine, internet kullanım sıklığına, öğrenim içeriği hazırlama ve mesleki gelişim amacıyla internet kullanım sıklığına göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine teachers' readiness levels for e-learning, lifelong learning tendencies and internet-based epistemological beliefs. A total of 165 teachers working at kindergarten, primary, secondary and high school levels participated in the study.“Demographic Information Form”,“Teachers' Readiness Scale for E-learning”,“Lifelong Learning Dispositions Scale”and“Internet-Based Epistemological Beliefs Scale”were used in the data collection process. SPSS 25.0 program was used in the data analysis process and Mann Whitney U test, Kruskall Wallis Test and Spearman Correlation analysis were used. In the study, it was found that teachers' readiness levels for e-learning differed significantly according to their age groups, branches, school level, education level, frequency of internet use, frequency of internet use for preparing learning content and professional development (p0.05).