Adana kırsalında kuşaklararası erkeklik inşası ve erkeklik algılarında değişim/dönüşüm: Baklalı köyü örneği
Intergenerational masculinity construction and change/transformation in masculinity perceptions in rural Adana: The example of Baklalı village
  1. Tez No: 869006
  2. Yazar: YAĞMUR GÜLÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Erkeklik konusu 1970'li yılların sonu ile 1980'li yılların başından itibaren çalışılmaya başlanmıştır. Konu ile ilgili yapılan çalışmalarda genellikle erkeklerin kadınlarla ve diğer cinsel kimliklerle ilişkileri üzerine yoğunlaşıldığı göze çarpmaktadır. Burada gözden kaçırılan husus erkeklerin de tek başlarına istekleri, zevkleri, sorumlulukları ve beklentileri olan bireyler olduğudur. Bu çalışma; kırsal alandaki farklı kuşaktan erkeklerin, erkekliği nasıl inşa ettiklerini, erkeklik algılarındaki değişimi ve dönüşümü erkeklerin kendi gözlerinden görmeyi amaçlamaktadır. Kırsalda erkek olmanın ne ifade ettiği, erkek olabilmek için hangi toplumsal süreçlerden geçtikleri, erkekliğin avantaj ve dezavantajlarını anlayabilmek amacıyla Adana şehrinin Baklalı köyündeki X ve Y kuşağından 20 erkekle nitel yöntem doğrultusunda derinlemesine görüşmeler yapılmış, görüşme soruları yarı yapılandırılmış soru formatında katılımcılara sorulmuştur. Örnekleme ulaşmak için basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış ve elde edilen veriler yorumlanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of masculinity began to be studied in the late 1970s and early 1980s. It is noticeable that studies on the subject generally focus on men's relationships with women and other sexual identities. What is overlooked here is that men are also individuals with their own desires, tastes, responsibilities and expectations. This work; It aims to see how men from different generations in rural areas construct masculinity and the change and transformation in their perceptions of masculinity through the men's own eyes. In order to understand what it means to be a man in rural areas, what social processes they go through to become a man, and the advantages and disadvantages of masculinity, in-depth interviews were conducted with 20 men from the Simple random sampling method was used to reach the sample and the data obtained was interpreted and analyzed.