İki değişkenli Bernstein Kantorovich operatörlerinin üstel formu
Approximation by bivariate Bernstein Kntorovich operators that reproduce exponential functions
  1. Tez No: 869024
  2. Yazar: HALİME ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş kısmı ve iki değişkenli Bernstein operatörü, ikinci bölümde temel kavramlar başlığı altında lineer pozitif operatörlerin tanımı, yakınsaklığı ve bazı temel tanımlar, üçüncü bölümde iki değişkenli Bernstein Kantorovich operatörü verilmiştir. Dördüncü bölümde Bernstein operatörünün üstel formu, beşinci bölümde ise Bernstein Kntorovich operatörünün üstel formu, altıncı bölümde iki değişkenli Bernstein operatörünün üstel formu verilmiştir. Yedinci bölümde iki değişkenli Bernstein Kantorovich operatörünün üstel formu tanıtılıp yaklaşım özellikleri ve Voronovskaya tip teorem verilmiştir. Sekizinci bölümde ise iki değişkenli Bernstein Kantorovich operatörünün üstel formunun verilen bir fonksiyona yakınsaması grafiklerle verilmiştir. Son bölümde ise yapılan çalışmalarla ilgili sonuçlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of eight chapters. In the first part, the introduction and the Bernstein operator in two variables is given, and in the second part, the basic concepts are given. In the third section the Bernstein Kantorovich operator in two variables is given. The exponential form of Bernstein operators is given in the fourth section. In the fifth chapter the exponential form of Bernstein Kantorovich operators is given. In the sixth section the exponential form of the Bernstein operator in two variables is examined. In the seventh section, the exponential form of the Bernstein Kantorovich operator in two variables is introduced, approximation properties and Voronovskaya type theorems are given. In the eighth chapter, the convergence of the exponential form of the two variable Bernstein Kantorovich operator to a given function is given graphically.