İki değişkenli bernstein-kantorovich-stancu operatörlerinin üstel formu ile yaklaşım
Exponential form of bivariate bernstein kantorovich-stancu operators
  1. Tez No: 874883
  2. Yazar: MERVE KISAKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, ikinci bölümde temel kavramlar verilmektedir. Üçüncü bölümde ise Bernstein operatörlerinin üstel formu, dördüncü bölümde ise Bernstein-Kantorovich operatörlerinin üstel formu verilmiştir. Beşinci bölümde, iki değişkenli Bernstein-Kantorovich operatörü, altıncı bölümde iki değişkenli Bernstein-Kantorovich-Stancu operatörü ve süreklilik modülü hesaplanmıştır, yedinci bölümde iki değişkenli Bernstein-Kantorovich- Stancu operatörünün üstel formu tanıtıldı yaklaşım özellikleri ve Voronovskaya tip teoremler verilmiştir. Sekizinci bölümde ise bölümde iki değişkenli Bernstein-Kantorovich-Stancu operatörünün üstel formunun verilen bir fonksiyona yakınsaması grafiklerle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of eight chapters. In the first part, the introduction is given, and in the second part, the basic concepts are given. The exponential form of Bernstein operators is given in the third section. In the fourth section is given the exponential form of Bernstein-Kantorovich operators. In the fifth chapter, the Bernstein-Kantorovich operator in two variables, in the sixth chapter, the Bernstein- Kantorovich-Stancu operator in two variables and the continuity module are calculated, in the seventh chapter, the exponential form of the Bernstein-Kantorovich-Stancu operator in two variables is introduced, approximation properties and Voronovskaya type theorems are given. In the eighth chapter, the convergence of the exponential form of the two-variable Bernstein-Kantorovich-Stancu operator to a given function is given graphically.