Lokal ileri küçük hücre dışı akciğer kanserinde kardiyak öncelikli planlama açısından modern radyoterapi tekniklerinin karşılaştırılması: IMRT, VMAT ve hibrit planlama
Comparison of modern radiotherapy techniques for cardiac-prioritized planning in locally advanced non-small cell lung cancer: IMRT, VMAT, and hybrid planning
- Tez No: 957045
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Son yıllarda lokal ileri küçük hücre dışı akciğer kanseri (Lİ-KHDAK) tedavisinde, modern radyoterapi (RT) tekniklerinin kullanıldığı definitif kemoradyoterapi ve adjuvan immünoterapi ile sağkalım süreleri uzamış; uzayan sağkalım ile kardiyak toksisitenin görülme oranı ve sağkalım ilişkileri ile ilgili kanıtlar artmıştır. Bu çalışmanın amacı, modern RT teknikleri kullanılarak kardiyak öncelikli planlamalar yapmak ve bu planlamaları kardiyak, diğer riskli organlar ve hedef dozlar açısından karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2022-2023 yıllarında Lİ-KHDAK nedeniyle definitif RT alan 91 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Her hasta için yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT), hacimsel ayarlı ark tedavisi (VMAT) ve hibrit (1:1 ağırlıkta IMRT ve VMAT planlama) olmak üzere üç planlama yapılmıştır. Planlamalar yapılırken kalp Dort
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, survival times in the treatment of locally advanced non-small cell lung cancer (LA-NSCLC) have increased with the use of modern radiotherapy (RT) techniques in definitive chemoradiotherapy and adjuvant immunotherapy. Alongside prolonged survival, evidence regarding the incidence of cardiac toxicity and its relationship with survival has also increased. The aim of this study is to perform cardiac-prioritized planning using modern RT techniques and to compare these plans in terms of cardiac doses, doses to other organs at risk, and target volumes. Materials and Methods: In our study, 91 patients who received definitive RT for LA-NSCLC between 2022 and 2023 were retrospectively evaluated. For each patient, three different treatment plans were created: intensity-modulated radiotherapy (IMRT), volumetric modulated arc therapy (VMAT), and a hybrid plan (1:1 weighted IMRT and VMAT). During the planning process, the following dose constraints were applied: heart mean dose (Dmean)